Protestat e para pas incidentit të Kosovës në Beograd: “Serbia kundër dhunës” sonte para Kuvendit dhe RTS

Foto: Twitter

Në Beograd po mbahet protesta e 22-të “Serbia kundër dhunës”. Protesta nisi para Kuvendit Popullor dhe siç ishte paralajmëruar, shëtitja do të shkojë në të ashtuquajturën rrugë mediatike, por do të përfundojë në ndërtesën e Presidencës serbe. Nebojsha Zelenoviq dhe Radomir Lazoviq, nga opozita joparlamentare, iu drejtuan qytetarëve para Kuvendit të Serbisë.

“Deri më tani kishim zgjedhje të rreme, zgjedhje të vjedhura, ku shantazhoheshin qytetarët. Ne kërkojmë që të ndryshohet, nëse nuk e arrijmë, atëherë le të bëjmë një fushatë të përbashkët, të krijojmë një lloj opozite sociale”, tha kryetari i Partisë Demokratike, Zoran Lutovac.

Në pyetjen nëse opozita do të shkojë së bashku në zgjedhje, pra në një listë, Lutovaci në një deklaratë për atë serbe. televizioni N1 thotë se në opinion është prezantuar një marrëveshje kornizë dhe se tani po punohet për konkretizimin e marrëveshjes dhe se do të diskutohet në ditët në vijim.

Bashkëkryetari i partisë Zajdeno, Nebojsha Zelenoviq, tha se ky vend drejtohet nga “diletantë absolut që arritën të shkatërrojnë gjithçka”.

"Kështu që tani mishi në një kasap është një emër imagjinar, viçi për 1.200 dinarë, kurrë më parë." Chvartsi janë kthyer në një artikull luksi, a dëshiron dikush të bëjë ajvar? Paprika për 200 dinarë. Çfarë është kjo, nuk ka qenë kurrë kështu. Thonë se inflacioni që është importuar nga ne do të thotë që në Evropë është 6 për qind, këtu është 12,5 për qind, siç thonë ata. Tek ne është dy herë më e shtrenjtë dhe dy herë më e keqe”, tha Zelenoviq.

Ai i tha presidentit të Serbisë njëherë e përgjithmonë të mos nxjerrë litium dhe bor – “Vuçiq do litium, qytetarët jo”.

“Çfarë ndodhi një ditë më parë në Banjska, apo jo, Aleksandar Vuçiq? A e keni urdhëruar Milan Radoiçiqin të marrë njerëz të armatosur atje. Nëse e ke bërë, je krimineli më i madh ndonjëherë. Ju e keni vënë vendin tuaj në rrezik politik. jo, atëherë ti më i paaftë për të marrë vendime në këtë vend”, tha ai.

Ai pyeti nëse e kemi kuptuar “në çfarë komedie tragjike jetojmë”.

“Një komedi tragjike që në momentin kur Milan Radoiçiq i shtyn ata njerëz të pushkatohen, ministri i Policisë Bata Gasic përqafon Lepa Brenën”, ka përfunduar Nebojsha Zelenoviq.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës