Belgjika po shqyrton dërgimin e F-16 në Ukrainë

Avion luftarak F-16 / Foto: EPA-EFE/GRZEGORZ MICHALOWSKI

Belgjika po shqyrton nëse do të dorëzojë avionët e saj luftarakë F-16 në Ukrainë, tha kryeministri belg Alexandre De Croix.

Belgjika po zëvendëson F-16-ët e saj me avionë luftarakë F-35 dhe Ministria e saj e Mbrojtjes ka thënë më parë se F-16-të janë shumë të vjetër për Ukraina për t'u përdorur në luftime, megjithëse De Cro tha se ato mund të jenë ende të dobishme, në shembullin e trajnimit të pilotëve.

I kërkova Ministrisë së Mbrojtjes të shohë se çfarë dobie mund të kenë F-16-të tanë në Ukrainë, tha de Cro, duke folur në margjinat e një takimi të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork, duke shtuar se ata duhet të shqyrtojnë të gjitha opsionet.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës