Belen me mesazh: Qëndroni në rrugën europiane, mos i dramatizoni ndryshimet kushtetuese

Unë i kuptoj zhgënjimet e kohëzgjatjes së gjatë të procesit, por ky interes i shtuar në BE për zgjerimin dhe për rajonin duhet përdorur dhe nuk duhet humbur kohë shtesë. Unë personalisht shpresoj se ndryshimi do të ndodhë shpejt, tha Van der Bellen në konferencën për shtyp me nikoqirin, presidentin Stevo Pendarovski, i cili tha se nëse i futim bullgarët në Kushtetutë, shteti nuk do të shembet, as sovraniteti dhe pavarësia maqedonase. të kërcënohen dhe mënyra evropiane.

Me një mesazh që të mos dramatizohet kërkesa për përfshirjen e bullgarëve në Kushtetutë dhe deputetët të kuptojnë se prej tyre varet se kur do të fillojë vendi dhe sa shpejt do të kalojë hapat e ardhshëm në negociatat me BE-në. Presidenti austriak Aleksandër van der Bellen sot përfundoi pjesën politike të vizitës së tij zyrtare dyditore në Maqedoni.

Në konferencën e përbashkët për shtyp me nikoqirin e tij, presidentin Stevo Pendarovski, pas prezantimit të qëndrimit të tij për domosdoshmërinë e ndryshimeve kushtetuese, Belen njoftoi se në Kuvend do të kërkojë nga të gjitha grupet parlamentare që të mendojnë thellë se çfarë rrezikojnë në afat të gjatë duke mos votuar. për hapin tjetër, pra për ndryshimet në Kushtetutë. Ai e bëri atë me të. Ai u tha deputetëve se nuk beson që bisedimet e korrikut të vitit të kaluar të përsëriten para se të fillojmë negociatat.

- Mbrojtja e pakicave kuptohet këtu në Maqedoninë e Veriut, kështu që ky hap nuk duhet të dramatizohet. Maqedonia e Veriut është shembull në rajon për mbrojtjen e minoriteteve dhe kjo vlen jo vetëm për shqiptarët, por edhe për të gjithë të tjerët. Në mënyrë që procesi i negociatave me BE-në të vazhdojë shpejt, një hap shtesë do të ishte i dobishëm, dhe ai është ndryshimi i Kushtetutës. Unë i kuptoj zhgënjimet e kohëzgjatjes së gjatë të procesit, por ky interes i shtuar në BE për zgjerimin dhe për rajonin duhet përdorur dhe nuk duhet humbur kohë shtesë. Unë personalisht shpresoj se ndryshimi do të ndodhë shpejt, tha Van der Bellen në konferencën për media me Pendarovskin.

Ai foli hapur për propozimin francez dhe tha se është i vetëdijshëm se Maqedonia ka bërë një zgjedhje të vështirë, por të drejtë. Vendi i vendit është në BE dhe është në rrugën e duhur dhe Austria do të vazhdojë të na mbështesë. Në të njëjtën kohë, na inkurajoi të jemi të motivuar dhe të fokusuar dhe me rezultate konkrete për të bindur vendet në BE se e meritojmë anëtarësimin.

- Jemi të bindur se do t'ia dilni të bëni ndryshimet kushtetuese. Është e nevojshme të shohim përpara, të punojmë në drejtim të një të ardhmeje të përbashkët evropiane. E di që kjo është një rrugë e vështirë për ju, zhgënjimi është i kuptueshëm, por ju lutem mos e humbisni qëllimin - apeloi Van der Bellen, duke përmendur Kroacinë si shembull se si duhet të bashkohemi dhe të punojmë për të arritur në Bashkimin Evropian.

Presidenti Pendarovski, nga ana tjetër, në konferencën e përbashkët për media, duke iu përgjigjur pyetjeve për amendamentet kushtetuese, tha se Maqedonia nuk do të pësojë asnjë dëm nëse komuniteti prej 3,5 mijë bullgarë hyn në Kushtetutë.

-Shteti nuk do të dështojë nëse futim bullgarët në Kushtetutë. As sovraniteti i Maqedonisë, as pavarësia, as rruga evropiane nuk do të kërcënohet nëse ndërmerret ky hap - tha Pendarovski.

Ai tha gjithashtu se ata që mendojnë se korniza e negociatave me BE-në nuk është e mirë dhe se nëse do të vinin në pushtet do ta përmirësonin, nuk e dinë se si funksionojnë mekanizmat në Bashkimin Evropian.

– Nëse dikush mund të negociojë një kornizë më të mirë negociuese, unë do të jem i pari që do t'i përgëzoj. Por unë i paralajmëroj se nuk ka asnjë shans për të negociuar një gjë që është rënë dakord me 27 anëtarë. Ai kuadër negociues është negociuar prej disa muajsh, Franca ishte vetëm ndërmjetëse, por të gjithë anëtarët e tjerë, përfshirë Bullgarinë, ranë dakord. Nesër mund ta keni idenë më të mirë, por nëse të gjithë anëtarët nuk pajtohen, kjo kornizë negociuese mbetet - tha Pendarovski.

Presidenti i Shtetit bëri të ditur se këto ditë në kuadër të Ministrisë së Drejtësisë do të formohet një grup pune ekspertësh, i cili duhet të nisë përpilimin e amendamenteve dhe ku do të përfshihen ekspertë të propozuar nga Qeveria dhe Presidenti.

- Presim që ky grup punues të dalë shpejt me përmbajtjen konkrete të një amendamenti apo amendamenti të propozuar dhe më pas të hyjë në procedurë parlamentare. Nëse nuk ka shumicë prej dy të tretash dhe ndryshime kushtetuese, do të bllokohemi sërish, por tani me vendimin tonë. Shpresoj se e vetmja mënyrë për të arritur dy të tretat është biseda me deputetët e opozitës, nuk dua të shoh tjetër qasje ndaj kësaj mazhorance - tha Pendarovski, duke shtuar se, sipas tij, vetë përmbajtja e amendamentit. është beninje.

Nëse opozita vendos të mos marrë pjesë as në grupin e punës, as në Komisionin Parlamentar për Çështjet Kushtetuese, është e qartë se edhe nëse organizon një mbledhje të opozitës, ato nuk do të marrin pjesë. Presidenti mendon se e kanë gabim, i ka thirrur që të përfshihen dhe të shprehin argumentet e tyre dhe mendon se puna e grupit duhet të transmetohet drejtpërdrejt për të parë ballafaqimin publik të argumenteve.

Në pyetjen e një gazetari se a është e mundur të sigurohen kushte të reja me çështje të reja në procesin e BE-së, Pendarovski shpjegoi se kushtet që na i ka vendosur Bullgaria në dy vitet e fundit, askush nuk mund t'i parashikonte, as në Bruksel e as këtu.

– Në vitin 2017/19 kur bëmë ndryshime kushtetuese dhe ndryshuam emrin, u premtua se nuk do të kishte kërkesa të reja. Në atë konsensus ishte edhe Bullgaria. Pyetja jonë e referendumit ishte nëse do t'i shtonim emrit Severna për t'u bërë anëtare e NATO-s dhe për të filluar negociatat me BE-në. Besuam se nuk do të kishte kërkesa të reja. Qytetarët me të drejtë pyesin nëse do të ketë kërkesa të reja nga një vend tjetër apo nga i njëjti vend nëse bëjmë këto ndryshime kushtetuese. Besoj se një gjë e tillë nuk do të ndodhë. Besueshmëria e BE-së, si komunitet - kampion i respektimit të të drejtave të njeriut, tani është dëmtuar në mënyrë drastike këtu, sepse ne jemi i vetmi vend që kemi ndryshuar emrin dhe jemi ende në pritje në hollin e BE-së. Të problematizohet diçka që nuk ka të bëjë me parimet vlerore të BE-së dhe që me çështje historike është e papranueshme - tha Pendarovski.

Van der Belen, i cili ishte në Ohër në fillim të vizitës zyrtare, erdhi në vend me përfaqësues të 25 kompanive, me qëllim të përmirësimit të marrëdhënieve ekonomike.

- Më vjen mirë që më shoqërojnë përfaqësues të 25 kompanive nga fusha të ndryshme, shërbime, energji e gjelbër, bujqësi... tregon interesin e madh për vendin tuaj. Ku vijmë, aty qëndrojmë - tha Van der Bellen.

Presidenti austriak dhe Pendarovski dje vendosën lule mbi varrin e Goce Dellçevit në kishën “Shën. Spas” në Shkup.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës