Shtëpia e Bardhë beson se Izraeli po bën përpjekje për të reduktuar numrin e viktimave civile në Gaza

John Kirby / Foto EPA

Shtëpia e Bardhë njoftoi sot se Izraeli po “po bën përpjekje” për të reduktuar numrin e viktimave civile në Gaza që nga rifillimi i konfliktit pas një armëpushimi shtatëditor, ndërsa thirrjet nga komuniteti ndërkombëtar për mbrojtjen e civilëve palestinezë u intensifikuan.

- Ne besojmë se ata ishin pranues ndaj mesazheve tona për të minimizuar viktimat civile. Në bisedat tona me ta, ata thanë se pajtohen se reduktimi i viktimave civile dhe minimizimi i dëmeve në infrastrukturën civile është i rëndësishëm për ta, se ata e kuptojnë këtë - tha për NBC zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby.

Sipas Kirby, ushtria izraelite vazhdoi ofensivën e saj në Gazën veriore "në një mënyrë më të vogël dhe më të saktë", duke vënë në dukje se Izraeli lëshoi ​​gjithashtu një hartë në internet në dy ditët e fundit që tregonte se ku civilët ishin në gjendje të iknin nga luftimet dhe të gjenin strehë.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin paralajmëroi dje se Izraeli rrezikon "humbjen strategjike" në Gaza nëse nuk bën më shumë për të mbrojtur civilët.

Nënpresidentja e SHBA Kamala Harris, në një deklaratë për gazetarët në konferencën për klimën në Dubai, tha se Izraeli ka të drejtë të mbrohet, por është e rëndësishme se si e bën këtë.

– Shtetet e Bashkuara janë të qarta: duhet respektuar ligji ndërkombëtar humanitar. Janë vrarë shumë palestinezë të pafajshëm. "Sinqerisht, shkalla e vuajtjes së civilëve dhe imazhet dhe videot që dalin nga Gaza janë dërrmuese," tha Harris.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës