Shtëpia e Bardhë njofton sanksione të reja ndaj individëve të përfshirë në prokurimin e armëve për Houthis

Shtëpia e Bardhë ka njoftuar sanksione të reja kundër individëve dhe subjekteve të përfshira në rrjetin e prokurimit të armëve të rebelëve Houthi të Jemenit, duke u zotuar se do të vazhdojë "të ndjekë ata që janë përgjegjës për veprimet e tyre".

Sanksionet vijnë pas dy sulmeve detare Houthi ndaj anijeve tregtare në Detin e Kuq dhe Gjirin e Adenit, për të cilat Shtëpia e Bardhë tha se "nuk kishin të bënin me konfliktin në Gaza".

"Houthis po shkaktojnë vuajtje të panevojshme në të gjithë rajonin," tha zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare John Kirby, i cili i karakterizoi veprimet e tyre si terrorizëm të pastër. Thjesht nuk ka fjalë tjetër për këtë”, shtoi ai.

Rebelët Houthi të Jemenit të mbështetur nga Irani, të cilët kontrollojnë pjesën më të madhe të veriut dhe perëndimit të Jemenit, kanë lëshuar dronë dhe raketa në anijet në Detin e Kuq prej muajsh, në atë që ata thonë se është një përpjekje për të presionuar Izraelin për t'i dhënë fund luftës.

Pavarësisht sulmeve hakmarrëse ajrore të udhëhequra nga SHBA gjatë dy muajve të fundit, Houthis kanë vazhduar fushatën e tyre.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës