Shtëpia e Bardhë: Kongresi të miratojë urgjentisht dërgimin e ndihmës shtesë në Ukrainë

Shtëpia e Bardhë / Foto: EPA-EFE / MICHAEL REYNOLDS

Shtëpia e Bardhë paralajmëroi sot Kongresin amerikan se duhet urgjentisht të miratojë dërgimin e ndihmës ushtarake dhe ekonomike në vlerë prej dhjetëra miliarda dollarësh për Ukrainën, duke thënë se përndryshe përpjekjet e Kievit për t'u mbrojtur kundër pushtimit rus mund të rrezikohen.

Në një letër drejtuar drejtuesve të të dy dhomave të Kongresit, Dhomës së Përfaqësuesve dhe Senatit, Drejtoresha e Zyrës së Menaxhimit dhe Buxhetit të Shtëpisë së Bardhë Shalanda Young paralajmëroi se SHBA-së do t'i mbarojnë fondet për të dërguar armë dhe ndihma në Ukrainë.

Young tha se SHBA-së tashmë i kanë mbaruar paratë që përdorën për të mbështetur ekonominë ukrainase dhe shtoi se "ukrainasit nuk do të jenë në gjendje të vazhdojnë të luftojnë nëse ekonomia (e atij vendi) shembet."

"Ne kemi mbaruar pa para për të mbështetur Ukrainën në këtë luftë dhe koha jonë po mbaron." Ky nuk është problem për vitin e ardhshëm. Tani është koha për të ndihmuar Ukrainën demokratike të luftojë kundër agresionit rus. Është koha që Kongresi të veprojë”, shkruan Young në letër.

Presidenti Amerikan Joseph Biden, nga Partia Demokratike, ka kërkuar një paketë ndihme prej afro 106 miliardë dollarësh për Ukrainën, Izraelin dhe nevoja të tjera, por nuk ka marrë miratimin në Parlament, ku skepticizmi për shtrirjen e ndihmës për Ukrainën po rritet.

Edhe ata republikanë që mbështesin ndarjen e parave shtesë për Ukrainën, nga ana tjetër, po kërkojnë një ndryshim të politikës ndaj kufirit SHBA-Meksikë në mënyrë që të frenohet fluksi i emigrantëve.

Dhoma e Përfaqësuesve e dominuar nga republikanët miratoi dërgimin e një pakete ndihme për Izraelin, i cili po zhvillon një luftë kundër Hamasit në Rripin e Gazës, ndërsa Shtëpia e Bardhë pohoi se duhet të përmbushen të gjitha prioritetet.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës