Shtëpia e Bardhë është në favor të zgjatjes së pauzës operacionale në luftimet midis Izraelit dhe Hamasit

Shtetet e Bashkuara mbështesin zgjatjen e mëtejshme të armëpushimit operacional midis Izraelit dhe Hamasit për të siguruar lirimin e të gjithë pengjeve që mbahen rob, tha Shtëpia e Bardhë.

“Ne duam t'i shohim të liruar të gjithë pengjet. Nëse pushimi mund të zgjatet përtej këtyre zgjatjeve dy-ditore… ne jemi të gjithë për të. Dhe ne do të vazhdojmë të punojmë për këtë gjatë gjithë kohës me të gjithë partnerët tanë në rajon, tha zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby.

I pyetur për vizitën e ardhshme të Sekretarit të Shtetit Antony Blinken në Lindjen e Mesme, Kirby tha se vizita e tij e katërt do të fokusohet kryesisht në riafirmimin e mbështetjes së SHBA për Izraelin dhe lehtësimin e ndihmës humanitare për Gazën.

Më tej ai shtoi se Blinken do të takohet me kolegët e tij izraelitë dhe përfaqësues të tjerë nga rajoni.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës