“Bella Ciao” ​​duhet të jetë himni zyrtar i Ditës së Çlirimit të Italisë, kërkon një deputet

Napoli, Itali / Foto: Jacek Sopotnicki / Alamy / Alamy / Profimedia

Një ligjvënës në Itali ka rinisur propozimin e tij për të njohur në Parlament këngën e famshme antifashiste “Bella Ciao” ​​si himnin zyrtar të Ditës së Çlirimit Kombëtar.

"Bella Ciao" është një këngë lirie dhe mirënjohjeje për ata që luftuan duke sakrifikuar jetën e tyre për t'i rikthyer lirinë dhe demokracinë popullit italian nën tiraninë nazi-fashiste", shkruan Stefano Vaccari në rrjetin social.

 

Në fund të vitit 2022, Vaccari paraqiti një projekt-ligj duke i kërkuar parlamentit të njihte këngën si "shprehjen kombëtare të vlerave" të Republikës dhe ta luante atë çdo 25 prill, ditën kur Italia u çlirua nga nazizmi në 1945.

Dy ditë më parë, Andrea Crippa, një anëtar i lartë i Lidhjes së ekstremit të djathtë, dënoi këngën dhe pretendoi se "komunizmi ka çuar në miliona vdekje", duke shkaktuar një protestë nga opozita.

"Ne mund të konfirmojmë me siguri se "Bela Chow" nuk është shprehje e një tendence të vetme politike, por se, përkundrazi, të gjitha forcat demokratike mund të njihen në idealet universale të frymëzuara nga ajo këngë," shkroi Wakari në prezantimin e projektligjit të tij. .

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës