Begaj të hënën në Kosovë, në vizitën e tij të parë zyrtare në një vend si president i Shqipërisë

Bajram Begaj
Bajram Begaj / Foto: Facebook, Bajram Begaj

Presidenti i ri i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj do të vizitojë Kosovën të hënën, më 15 gusht, me ftesë të kolegut të tij kosovar, Vjosa Osmani, e cila do të jetë vizita e tij e parë zyrtare në një vend pas marrjes së postit të kreut të Shqipërisë më 24 korrik të këtij viti, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Prishtina.

Siç ka bërë të ditur zyra e Osmanit, ajo e ka ftuar Begajn të vizitojë Kosovën, me rastin e fillimit të mandatit të tij si president i Shqipërisë.

Sipas agjendës, të hënën në mëngjes Begaj do të pritet nga Osmani me nderime të larta shtetërore në shesh, pas së cilës dy presidentët do të kenë një takim bilateral, pas së cilës do të japin deklarata për media.

Gjatë qëndrimit në Prishtinë, Begaj pritet të ketë takime edhe me drejtues të tjerë të institucioneve të Kosovës.

Bajram Begaj, i lindur në vitin 1967, me profesion profesor dhe specialist i mjekësisë, po ashtu i angazhuar në ushtrinë shqiptare, u zgjodh nga Kuvendi i Shqipërisë President i Republikës më 4 qershor dhe detyrë nga paraardhësi i tij, Ilir Meta mori detyrën më 24 korrik.

Video e ditës