Begaj u bëri thirrje krerëve të shqiptarëve që të luftojnë kundër përçarjeve dhe përçarjeve të brendshme shqiptare

Foto: Facebook / Bajram Begaj

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj u bëri thirrje liderëve të shqiptarëve për të luftuar kundër përçarjeve dhe përçarjeve brendashqiptare dhe tha se shqiptarët si komb duhet të mbështeten te partnerët e tyre strategjikë.

Në fjalimin e tij në manifestimin me rastin e 145 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit, Begaj tha se e ardhmja e kombit shqiptar “do të jetë më e ndritshme” nëse nuk harrohet e kaluara dhe “nëse vlerat e atdhedashurisë dhe miqësisë janë. u përcillet brezave të rinj”.

“Jemi me fat që paraardhësit tanë, përveç gjuhës dhe kulturës, na lanë miqësi të vjetra dhe partnerë strategjikë të besueshëm, tek të cilët mund të mbështetemi në çdo kohë. Gjërat nuk kanë qenë gjithmonë të lehta, por e ardhmja e kombit tonë do të jetë më e ndritshme nëse luftojmë kundër përçarjeve dhe mosmarrëveshjeve mes nesh, nëse ruajmë integritetin tonë moral dhe nëse vlerat e patriotizmit dhe miqësisë, vlerat e paqes. dhe uniteti u përcillet brezave të rinj, tha Begay.

Në manifestimin në Prizren, ku morën pjesë e gjithë lidershipi shtetëror i Kosovës, përfshirë presidenten Vjosa Osmani, kryeparlamentarin Glauk Konjufca dhe kryeministrin. Albin Kurti, Begaj ishte përfaqësuesi më i lartë shtetëror i Republikës së Shqipërisë.

Mediat në Prishtinë theksojnë se mesazhet e Begajt vijnë në kohën kur lidershipi i Kosovës, në radhë të parë kryeministri Kurti, po përballet me aleatët perëndimorë, SHBA dhe Bashkimin Evropian, por edhe me kryeministrin shqiptar Edi Rama, për kërkesat dhe propozimet e tyre. për qetësim, për situatën në veri të Kosovës, ku popullata shumicë serbe nisi protestat kundër kryetarëve të sapozgjedhur shqiptarë në katër komunat atje dy javë më parë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës