Foshnja e lindur me 26 gishta: Vajza ka një anomali të rrallë, por prindërit e saj janë të kënaqur

Foto: Facebook/Uboho Akpan

Një foshnjë ka lindur në Indi me gjithsej 26 gishtërinj dhe këmbë. Përkatësisht, vajza e lindur në shtetin federal indian të Rajasthan, ka shtatë gishta dhe gjashtë gishtërinj. raporton “Daily Mail”.

Mjekët e kanë përshkruar gjendjen e saj si një anomali gjenetike, por familjarët janë të emocionuar. Ata besojnë se vajza është një version i rimishëruar i Dolagar Devi, një perëndeshë lokale, tempulli i së cilës ndodhet afër vendit ku ka lindur. Sipas statujave të perëndeshës, Dolagar Devi kishte disa duar.

Nëna e foshnjës, 25-vjeçarja Sarya Devi është shumë e lumtur për këtë.

“Motra ime lindi një fëmijë që ka 26 gishta dhe ne besojmë se është rimishërimi i Dolagar Devit. Jemi shumë të lumtur”, tha xhaxhai i vogëlushit.

Mjeku nga spitali ku ka lindur foshnja ka konfirmuar se foshnja është e shëndetshme.

“Nuk ka të keqe të kesh 26 gishta, por është një anomali gjenetike. Ndryshe, vajza është absolutisht e shëndoshë”, tha mjeku.

Për momentin nuk dihet nëse familja planifikon që vajza e tyre e porsalindur t'i nënshtrohet një operacioni specifik.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës