Një foshnjë ka vdekur për shkaqe misterioze, babai kërkon përgjigje dhe përgjegjësi nga spitali i Manastirit

ISHP Spitali klinik “Dr. Trifun Panovski “- Manastir
ISHP Spitali klinik “Dr. Trifun Panovski “- Manastir / Foto: Facebook

foshnja ime Luka ka lindur mirë në spitalin e Manastirit të premten, por për arsye misterioze, pas 18 orësh fshehje nga stafi i neonatologjisë në spitalin e Manastirit, më thanë se ishte në gjendje kritike dhe duhej të transportohej urgjentisht në Shkup. dhe pak orë më vonë kanë raportuar se e kanë humbur gjatë transportit, thotë ai për “Sloboden Pechat”. Dragoljub Kitoski nga Resnja, babai i foshnjës.

Ai thotë se pas gruas së tij Zimbreta Tuntevska ajo lindi me prerje cezariane të premten, gjithçka ishte në rregull me të dhe fëmijën. Të paktën kështu mendonte, sepse askush nga spitali nuk u tha ndryshe. Megjithatë, të premten mbrëma, gruaja e tij u pyet nga stafi i spitalit teksa shtrihej në kujdesin intensiv duke u rikuperuar nga një seksion cezarian – nëse ishte alergjike ndaj ndonjë gjëje. Këtu u dyshuan se diçka po ndodhte me foshnjën.

- Një ditë pas lindjes shkova për të parë fëmijën. Më dërguan për të blerë pelena. Kur u ktheva me pelenat dhe kërkova të takohem me djalin tim Lukën, mjeku i neonatologjisë në Manastir më tha “fëmija është në gjendje kritike, nevojiten nënshkrime nga të dy prindërit dhe duhet të transportohet menjëherë në Shkup”.

Kur kanë kaluar me inkubator, i kam parë vetëm flokët, i ka kthyer kurrizin dhe nuk jam i sigurt nëse është gjallë apo ka vdekur, ka thënë babai Kitoski për “Sloboden Pechat”.

Ai është i zemëruar që për 18 orë spitali nuk e ka njoftuar atë apo gruan e tij se diçka nuk shkonte me foshnjën, për të cilën thotë se “i hoqi shansin të përpiqet ta shpëtojë foshnjën, ta çojë në një spital privat ose në Shkup”. .

- Pse u pritën 18 orë dhe nuk m'u dha mundësia t'i shpëtoja jetën? Pasi u nisën me transportin për në Shkup, bashkëshortja mori një telefonatë në orën 17:25 të së shtunës “a je nëna e Lukës, e humbëm foshnjën, bëmë gjithçka që mundëm”. Gruaja ime humbi lidhjen me realitetin nga ajo dhimbje dhe traumë.

Nuk mund t'jua përshkruaj çfarë kaloi dhe sa e pamundur e kishte të qetësohej nga ajo dhimbje dhe traumë. Kur e sollën fëmijën në Manastir, e zbuluan çarçafin dhe e pamë të dy. Nuk na lanë ta shihnim të gjallë, por mund ta shihnim të vdekur, shton babai.

Ai ka tentuar të bëjë kallëzim penal kundër përgjegjësve të repartit të neonatologjisë në spitalin e Manastirit dhe në stacionin policor të Resnjës dhe në komisariatin e Manastirit, por ata nuk i kanë pranuar akuzat. Prandaj ai tani është në kërkim të avokatit dhe do të shkojë në Prokurorinë Publike të Manastirit dhe do të kërkojë hapjen e rastit.

“Sloboden Pechat” ka kërkuar deklaratë nga Spitali klinik “Trifun Panovski” në Manastir dhe nga Klinika për sëmundje të fëmijëve në Shkup, ku foshnja është transportuar të shtunën në orët e fundit.

Nga Klinika për sëmundje të fëmijëve në Shkup thonë se foshnja ka vdekur kur ka ardhur.

Më datë 15 (e shtunë), në ora 2024:16, nga Spitali klinik i Manastirit ka ardhur një djalë i porsalindur pa rrahje zemre dhe frymëmarrje. Menjëherë ka nisur një procedurë reanimimi sipas protokollit, por nuk ka pasur përgjigje.

Është gjetur Exitus lethalis, e më pas është kthyer me ekip të transportit mjekësor në institucionin mëmë. Bëhet fjalë për një të porsalindur 30-orëshe të lindur me prerje cezariane në javën e 38-të të shtatzënisë, me një peshë lindjeje prej 3.620 gram dhe një rezultat APGAR që fillimisht ishte 5, më pas 7 dhe 7.

I porsalinduri është dërguar në Klinikën e Fëmijëve për shkak të shqetësimit respirator, me autoambulancë të shoqëruar nga pediatri, thanë për “Sloboden Pechat” nga Klinika për sëmundje të fëmijëve.

Meqë ra fjala, nëna e foshnjës është 33 vjeç dhe ky ishte fëmija i saj i dytë. Ajo i dërgoi prova “Sloboden Pechat” se e kontrollonte rregullisht shtatzëninë.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës