Barty i solli Australisë titullin Grand Slam pas 44 vitesh

Titulli i tretë i Ashley Barty Grand Slam / foto: EPA-EFE / DAVE HUNT

Tenistja australiane Ashley Barty mposhti në dy sete Daniel Collins nga SHBA-ja me 6:3,7, 6:1 në finalen e Australian Open, megjithëse humbi me 5:XNUMX në setin e dytë.

Fitimi i titullit të tretë të Grand Slam-it në karrierën e saj dhe i pari në Australian Open, i dha fund postit 44-vjeçar të tenistit australian në Melburn. Kampionia e fundit në Melburn ishte Christine O'Neill në 1978.

Tenisti më i mirë në botë mbajti efektin maksimal në finalet e turneve të Grand Slam-it, ka tre fitore në tri paraqitje (Roland Garros 2019, Wimbledon 2021 dhe Australian Open 2022) dhe ende i mungon një titull i US Open për të përfunduar Grand Slam.

Nga ana tjetër, për amerikanen Collins kjo ishte finalja e parë e Grand Slam-it në karrierën e saj.
Barty erdhi në titull në mënyrë dominuese, duke humbur vetëm 30 ndeshje në shtatë ndeshje, nëntë prej të cilave i humbi në finale.
Në setin e parë, Barty arriti të shpëtojë fillimisht një top break dhe më pas ia hoqi shërbimin Collins për epërsi 4:2 dhe me një shërbim të besueshëm kaloi në epërsi me 1:0 në sete.

Në setin e dytë, Collins luajti shkëlqyeshëm, fitoi të gjitha pikët e rëndësishme dhe kaloi në epërsi me 1:5, dhe kur tifozët në Rod Laver Arena menduan se do të luhej një set i tretë vendimtar, Barty u zgjua.
Me dy ndërprerje arriti të barazojë në 5:5 dhe më pas në taj-breik me lojë dominuese të triumfojë dhe të fitojë titullin.

Video e ditës