Barcelona i jep fund të gjitha marrëdhënieve me Sevillan: "Kjo është e papranueshme"

foto: EPA-EFE/Alberto Estevez

Shërbimet e marrëdhënieve me publikun e Barcelona и Sevilje i kanë duart plot sonte. Përveç faktit që këto dy klube do të takohen në orën 21.00:XNUMX në ndeshjen e xhiros së tetë të futbollit spanjoll “La Liga”, është duke u zhvilluar edhe një “luftë e madhe njoftimesh”.

Së pari, Sevilla njoftoi se drejtuesit e tyre nuk do të ishin në kutinë ceremoniale në stadiumin Montjuic, të cilin Barcelona e përdor për ndeshjet në shtëpi gjatë rinovimit të Camp Nou dhe se ata nuk ishin as në një drekë të përbashkët. Sevilla përmes një njoftimi për shtyp kritikoi ashpër Barcelonën për “çështjen Negreira”, pra akuzat gjyqësore për ryshfet. Përgjigja nuk u desh të priste gjatë dhe gjigantët katalanas njoftuan se po i ndërpresin të gjitha lidhjet me Sevillan.

Njoftimin nga Barcelona po e përcjellim të plotë:

- FC Barcelona dëshiron të shprehë publikisht refuzimin e saj për sulmin e pajustifikuar dhe të papërshtatshëm ndaj Sevillas, një klub që sot refuzoi të ulet në tavolinë në drekën e përbashkët mes drejtuesve para ndeshjes së sotme. Krahas kësaj, klubi andaluzian dërgoi një deklaratë për publikun duke shprehur “zemërim dhe refuzim ndaj veprimeve të ish-drejtuesve të FC Barcelona të akuzuar në rastin Negreira” dhe duke njoftuar mungesën nga kutia për ndeshjen e sotme.

E ashtuquajtura çështja Negreira nuk mund të shërbejë si justifikim për veprime të tilla, sepse procedurat gjyqësore janë në një fazë shumë të hershme të hetimit dhe Sevilla paragjykon qartë fakte që nuk janë konfirmuar në asnjë rast, në asnjë prej tyre paraprake dhe hipotetike. pretendimet.

UEFA nuk do ta sanksionojë Barcelonën për “çështjen Negreira”, do të presë vendimin përfundimtar të gjykatës

Po ashtu, vendimi i gjykatës i shpallur dje nuk e ndryshon në asnjë mënyrë gjendjen faktike dhe juridike të FC Barcelona në një procedurë juridikisht shumë të diskutueshme. Veç kësaj, presidenti i Barcelonës, Joan Laporta, tashmë disa muaj më parë ka dhënë gjithfarë shpjegimesh dhe sqarimesh për këtë rast në asamblenë e jashtëzakonshme të La Ligës.

Për më tepër, veprimet e Sevillas janë krejtësisht të papërshtatshme pasi nga njëra anë përmendin prezumimin e pafajësisë dhe nga ana tjetër mohojnë përdorimin e tij kundër Barcelonës në proceset gjyqësore në vazhdim. E përballur me këtë emërtim të palejueshëm dhe të pajustifikuar të Sevillas, Barcelona konsideron se të gjitha marrëdhëniet me Sevillan janë ndërprerë, derisa të korrigjojë pozicionin aktual – thuhet në deklaratën e klubit katalanas.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës