Barcelona mori një injeksion financiar nga shitja e të drejtave televizive, ndaj më në fund konfirmoi nënshkrimet me dy përforcimet e para.

Foto: Twitter/FC Barcelona

Ndonëse Barcelona ra dakord për të gjitha detajet pak muaj më parë, vetëm sot prezantoi Frank Kesin dhe Andreas Christensen si futbollistë të rinj të skuadrës katalanase.

Barcelona dhe përfaqësuesja e Bregut të Fildishtë arritën marrëveshje që në muajin mars, por skuadra katalunase nuk mundi ta regjistrojë Kesin për shkak të problemeve financiare në të cilat ndodhet.

Por me shitjen e të drejtave televizive në La Liga për 207 milionë dollarë, Barcelona mori një injeksion financiar për të prezantuar më në fund Kesin si një përforcim për sezonin e ardhshëm.


Kesi i bashkohet Camp Nou nga AC Milan, ku ai ishte një nga lojtarët më të mirë të kuqezinjve në fitoren e titullit të Serie A.

Te Barça do të ketë trefishin e rrogës që kishte në Milan dhe në klauzolë është sa 500 milionë euro.

 

 


Përveç Kesit, Barcelona konfirmoi edhe nënshkrimin e një tjetër lojtari me të cilin u pajtuan pak muaj më parë, Andreas Christensen, i cili vjen nga Chelsea.

Christensen nënshkroi një kontratë katërvjeçare me Barcelonën dhe klauzola e blerjes, si ajo e Kesit, shkon në 500 milionë euro. Promovimi zyrtar i dy përforcimeve të para për Barcelonën për sezonin e ardhshëm do të jetë ditën e enjte.

Video e ditës