Bardella: Do të ndryshoj reformën e pensioneve të Macron nëse bëhem kryeministër

Presidenti i partisë së krahut të djathtë të Rally Kombëtare të Francës thotë se do të ndryshojë reformën e diskutueshme të pensioneve të vitit të kaluar nëse votohet për kryeministër francez në zgjedhjet e ardhshme.

Bardella u tha qytetarëve se do të bënte ndryshime në legjislacionin e pensioneve që Macron detyroi vitin e kaluar mes protestave masive që rritën moshën e daljes në pension nga 62 në 64 vjeç.

Ai tha se nga vjeshta, francezët që kanë filluar të punojnë pa mbushur 20 vjeç dhe të paguajnë kontributet për pension në moshën 40 vjeç, do të mund të dalin në pension në moshën 60 vjeç.

Lëvizja e Bardella rrezikon të rihapë një përçarje politike mbi mënyrën se si Franca financon sistemin e saj të pensioneve ndërsa popullsia e saj plaket.

Bardella po kandidon për kryeministër në zgjedhjet e parakohshme të thirrura nga Macron pasi humbi zgjedhjet parlamentare të BE-së nga partia Rally Kombëtare e ekstremit të djathtë të Marine Le Pen.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës