Një bankë në SHBA pushoi punëtorët që përdornin minj të projektuar posaçërisht për të falsifikuar punën e kompjuterit

Unsplash
foto: EPA

Gjigandi bankar amerikan Wells Fargo ka pushuar nga puna një numër punonjësish pas pretendimeve se ata përdorën minj kompjuteri të projektuar posaçërisht për të falsifikuar punën edhe kur ata nuk ishin para kompjuterit.

Banka amerikane tha se stafi ishte shkarkuar ose dhënë dorëheqjen "pasi shqyrtoi akuzat për aktivitet të simuluar të tastierës që jepte përshtypjen e punës aktive".

Rregulla të reja hynë në fuqi kohët e fundit në SHBA, që do të thotë se ndërmjetësit me bazë në shtëpi duhet të auditohen çdo tre vjet.

Një zëdhënëse e bankës tha se "Wells Fargo i trajton punonjësit e saj me standardet më të larta dhe nuk toleron sjellje joetike". Në vitin 2022, gjigandi bankar zyrtarizoi modelin hibrid dhe fleksibël të punës dhe lejoi punonjësit të punonin herë pas here nga shtëpia.

Disa kompani të mëdha po përdorin mjete gjithnjë e më të sofistikuara për të gjurmuar punonjësit pasi puna në distancë është përhapur gjatë pandemisë së koronavirusit.

Ata gjurmojnë punonjësit që punojnë nga shtëpia duke gjurmuar lëvizjet e tastierës dhe syve, duke marrë pamje nga ekrani dhe duke regjistruar se nga cila faqe interneti punon punonjësi.

Megjithatë, teknologjia ka avancuar edhe paralelisht për të mundësuar evazionin e mbikëqyrjes, duke përfshirë të ashtuquajturat minj kompjuterikë "jiggler", të cilët lëvizin kursorin e kompjuterit për t'u dukur aktiv dhe përdorimi i tyre është gjerësisht i disponueshëm.

Sipas Amazon, ku ato mund të gjenden për më pak se 10 dollarë, mijëra prej tyre janë shitur muajin e kaluar.

Bloomberg, i cili së pari raportoi masën bazuar në paraqitjen e Wells Fargo në Autoritetin Rregullator të Industrisë Financiare të SHBA-së, tha se më shumë se një duzinë njerëz ishin pushuar nga puna.

BBC konfirmoi gjashtë raste të shkarkimit të stafit dhe një rast të largimit vullnetar pasi një punonjës u përball me provat.

Shumë kompani, veçanërisht në industrinë financiare, po insistojnë gjithnjë e më shumë për kthimin e punonjësve në zyrë.

Telekomunikimi ka mbetur i popullarizuar që nga pandemia, por numrat po bien.

Në Shtetet e Bashkuara, pak më pak se 27 për qind e ditëve të paguara muajin e kaluar ishin për të punuar nga shtëpia, krahasuar me më shumë se 60 për qind në kulmin e pandemisë në vitin 2020, sipas hulumtimit të profesorëve në Institutin e Teknologjisë në Meksikë (ITAM). Shkolla e Biznesit Stanford dhe Universiteti i Çikagos.

Që nga kjo pranverë, rreth 13% e punonjësve me kohë të plotë në SHBA punonin ekskluzivisht nga shtëpia dhe 26% e tjerë gëzonin një marrëveshje hibride, sipas analizës së studiuesve.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës