Banditët e ISIS kanë rrëmbyer 40 persona në Siri, duke vrarë të paktën 15 prej tyre

Shteti Islamik / Foto: Profimedia

Militantët e Shtetit Islamik kanë rrëmbyer rreth 40 persona në provincën qendrore të Sirisë, Hama dhe kanë vrarë të paktën 15 prej tyre, njoftoi Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut me qendër në Londër.

Shteti Islamik u mund në Siri në vitin 2019, por është ende aktiv si në Siri ashtu edhe në Irak, në pjesë të vogla të territoreve që dikur e konsideronte "kalifatin" e tij dhe i mbante nën kontrollin e tij.

Sipas Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut, si dhe mediave shtetërore, rrëmbimet në Hama ndodhën të enjten dhe trupat e të vrarëve, disa me fyt të prerë, u zbuluan sot.

Në mesin e të vdekurve janë shtatë civilë dhe tetë anëtarë të armatosur të fiseve siriane, pretendon kjo organizatë.

Radio proqeveritare Sham FM raportoi se ekstremistët i sulmuan fermerët teksa po vrisnin tartuf, se disa nga të rrëmbyerit kishin rënë si "martirë", ndërsa kontakti me të tjerët kishte humbur.

Një qeli e gjumit e Shtetit Islamik sulmoi njerëzit që mblidhnin tartuf një muaj më parë dhe vrau 53 prej tyre. Mes të vrarëve kishte punëtorë, si dhe anëtarë të forcave të sigurisë qeveritare.

Tartufi janë një delikatesë sezonale në Siri dhe mund të shiten me një çmim të lartë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës