Vendet baltike do të bojkotojnë takimin e OSBE-së në Shkup për shkak të pranisë së Lavrov

Foto: Twitter, Margus Tsakhna

Estonia, Letonia dhe Lituania kanë njoftuar se do të bojkotojnë Këshillin Ministror të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) në Shkup, nëse merr pjesë edhe ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov.

- Prania e Lavrov mbart rrezikun për t'i dhënë legjitimitet Rusisë agresore si një anëtare legjitime e komunitetit tonë të kombeve të lira, për të banalizuar krimet mizore që ka kryer Rusia, si dhe shkeljen dhe përbuzjen e dukshme ruse të parimeve dhe detyrimeve themelore të OSBE-ja, thuhet në deklaratën e përbashkët të ministrave të jashtëm të tre vendeve baltike.

Ministri i Jashtëm estonez Margus Tsakhna thotë se "Rusia do ta shfrytëzojë këtë mundësi për të përhapur propagandën e saj dhe për të minuar unitetin e Perëndimit".

- Fakti është se derisa po mbahet takimi i OSBE-së në Shkup, makineria ushtarake ruse sulmon ukrainasit e pafajshëm dhe deporton fëmijët pa rrahur syrin. Estonia nuk mund të ulet në të njëjtën tryezë me agresorin dhe të mbajë përgjegjësi për pasojat që mund të sjellë prania e Lavrov. Ajo bie ndesh me parimet tona themelore. Agresioni rus kundër fqinjit të saj të pavarur dhe paqësor, Ukrainës, shkel ligjin ndërkombëtar dhe është një sulm ndaj OSBE-së dhe vlerave të saj themelore. Vendi i Lavrov është në një gjykatë speciale dhe jo në tryezën e OSBE-së, tha Tsakhna, vendi i të cilit, sipas parimit të rotacionit, duhej të merrte kryesimin e OSBE-së në vitin 2024, por për shkak të kundërshtimit të Rusisë dhe Bjellorusisë, në vend të kësaj. e Estonisë në krye të organizatës Malta do të vijë si një zgjidhje kompromisi.

Është thelbësore, sipas tij, që menjëherë t'i jepet fund agresionit kundër Ukrainës, të tërhiqen trupat ruse nga zonat e pushtuara, të paguhet dëmshpërblimi për shkatërrimin dhe të thirren kriminelët para përgjegjësisë.

- Por nuk ka shenja se Rusia po shqyrton të ndjekë ligjin ndërkombëtar ose parimet e OSBE-së. OSBE-ja u krijua për të rivendosur sigurinë evropiane, për të parandaluar konfliktet dhe për të ruajtur paqen. Me veprimet e saj të paligjshme dhe brutale, Rusia ka dëshmuar vazhdimisht se nuk është një partner sigurie për Evropën. Në realitet, Evropa aktualisht ka nevojë për mbrojtje nga dhe kundër Rusisë, tha Tsakhna në një deklaratë të mbështetur nga kolegët e tij nga Letonia, Kristianis Karins dhe nga Lituania, Gabrielius Landsbergis.

Ministri ukrainas Kuleba refuzoi të marrë pjesë në Samitin e OSBE-së në Shkup

Në takimin ministror nuk do të marrë pjesë as shefi i diplomacisë ukrainase, Dmitry Kuleba. Siç njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme të Ukrainës, prania e delegacionit rus në takimin në nivel ministror për herë të parë që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës në shkallë të gjerë vetëm sa do të thellojë krizën në të cilën Rusia ka futur OSBE-në. .

Në deklaratën nga Kievi thuhet se vlerësojnë përpjekjet e Maqedonisë si kryesuese në vitin 2023, si dhe personalisht të ministrit të Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, i cili, siç thuhet, “tregoi profesionalizëm të lartë dhe përkushtim të palëkundur për mbrojtjen e parimeve dhe angazhimet e OSBE-së”. Mirënjohje i shprehet edhe "Maqedonia e Veriut që gjatë presidencës së saj i dha përparësi çështjes së kundërshtimit të agresionit rus kundër Ukrainës".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës