Biden u bë presidenti i parë në historinë e SHBA që mori pjesë personalisht në një grevë të punëtorëve

Biden në grevë / Foto: Adam Schultz / Shtëpia e Bardhë / Zuma Press / Profimedia

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, iu bashkua grevistëve nga industria amerikane e automobilave mbrëmë, duke u bërë presidenti i parë në historinë e SHBA-së që doli personalisht në një grevë të punëtorëve. BBC.

Shtëpia e Bardhë më vonë deklaroi se presidenti nuk ka ndërmend të ndërhyjë në negociatat midis sindikatës United Auto Workers (UAW) dhe menaxhimit të tre koncerneve amerikane të automobilave, Ford, General Motors dhe Stellantis (ish Chrysler).

UAW përfaqëson interesat e qindra mijëra punëtorëve dhe ka qenë në grevë për 12 ditë për paga më të larta dhe përfitime të tjera si një javë pune katër ditore. Pakënaqësia vjen nga fakti se drejtorët e tre kompanive tradicionale të industrisë amerikane të automobilave në dekadat e fundit kanë marrë paga vjetore prej dhjetëra milionë dollarësh, ndërsa pagat e punëtorëve janë rritur minimalisht (paga bazë vjetore e drejtorit e General Motors ishte 29 milionë dollarë vitin e kaluar).

Biden, i veshur me një kapele blu me simbolin e sindikatës, qëndroi në një platformë prej druri dhe përdori një megafon për t'iu drejtuar grupit të anëtarëve të sindikatës të veshur me të kuqe. Ai shoqërohej nga presidenti i UAW, Sean Fein, i cili e përshkroi paraqitjen e presidentit amerikan në një demonstratë të tillë si "historike".

-Sindikatat ndërtuan klasën e mesme. Ky është një fakt. Vazhdojmë, u tha presidenti punëtorëve.

Biden po përballet me rënie të vlerësimeve të miratimit për shkak të ekonomisë së dobët. Përpjekja për të mbështetur punëtorët në këtë grevë të madhe, përveç rritjes së popullaritetit të tij, dhe në një kohë kur fushata për zgjedhjen e Presidentit të Shteteve të Bashkuara po forcohet.

Ai erdhi në Michigan me ftesën e mëparshme të Fein, i cili refuzoi të takohej me ish-presidentin Donald Trump, një republikan, i cili planifikon të vizitojë Miçiganin sot.

Fein kritikoi Trumpin sepse ish-presidenti ia hodhi fajin punëtorëve gjatë krizës së vitit 2008 dhe nuk i mbështeti ata në grevën e vitit 2019.

Shtëpia e Bardhë e gjeti veten në një shpat të rrëshqitshëm pas pranisë së Bidenit në tubim, duke u përpjekur të mbetet e paanshme në këtë konflikt serioz kapitalist që mund të përkeqësojë situatën ekonomike në Shtetet e Bashkuara.

Sidomos pasi ai iu përgjigj “po” pyetjeve të një gazetari nëse është dakord me një rritje prej 40 për qind të pagave të punëtorëve, një nga kërkesat bazë të sindikatës. Shtëpia e Bardhë u përgjigj se Biden nuk e dëgjoi pyetjen përpara se të përgjigjej.

Presidenti pajtohet se nevojitet një rritje pagash, por nuk po ndërhyn në negociatat midis UAW dhe menaxhmentit të kompanisë, tha Shtëpia e Bardhë.

Javën e kaluar, greva u përhap në 41 vende në 21 shtete federale, 18,325 punëtorë u larguan nga sallat.

Nga Michigan, Biden u largua vonë mbrëmë për një tubim në Kaliforni. k

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës