Biden mbërriti në Korenë e Jugut, duke vizituar fillimisht fabrikën e Samsung

Biden në Korenë e Jugut / Foto nga Lee Jin-man / AFP / Profimedia

Presidenti Amerikan Joe Biden mbërriti sot në Korenë e Jugut, ndalesa e tij e parë në udhëtimin e tij të parë në Azi që nga marrja e detyrës.

Biden u ul në bazën ajrore amerikane në Osan, në jug të Seulit. Ai ishte planifikuar të takohej me Presidentin Yoon Suk-yol, një i sapoardhur në politikë, për herë të parë drejtpërdrejt. Të dy janë planifikuar të vizitojnë fabrikën e Samsung Electronics.

Nënkryetari i Samsung Electronics, Jay I. Lee nuk do të paraqitet sot në gjykatë për një gjyq për mashtrimin e kontabilitetit, pasi ai pritet të presë turneun e Biden, tha një burim gjyqësor.

Ndër të tjera, Biden dhe Yoon do të përballen me problemin e Koresë së Veriut. Udhëheqësi Kim Jong Un ka hequr dorë nga ndalimi duke testuar raketa balistike ndërkontinentale. Ai duket i gatshëm të vazhdojë testimin e bombave bërthamore, ndoshta ndërsa Biden është në rajon, sipas raporteve të mediave.

Presidenti amerikan do të vizitojë edhe Japoninë, ku do të takohet me kryeministrin japonez Fumio Kishida. Në Tokio, Biden do të marrë pjesë gjithashtu në samitet rajonale në Australi, Indi, Japoni dhe Shtetet e Bashkuara.

Video e ditës