Biden: Ajo që po ndodh në Gaza nuk është gjenocid

Joe Biden / Foto EPA-EFE/Sipa

Presidenti amerikan Joe Biden ka mbrojtur fuqishëm Izraelin, duke thënë se forcat izraelite nuk kryen gjenocid në fushatën ushtarake kundër militantëve të Hamasit në Gaza dhe duke hedhur poshtë kritikat nga protestuesit pro-palestinezë. Reuters.

“Ajo që po ndodh në Gaza nuk është gjenocid. Ne e refuzojmë këtë”, tha Biden në Shtëpinë e Bardhë në një ngjarje për Muajin e Trashëgimisë Hebraike-Amerikane.

Në shumë ngjarje anembanë vendit, Biden është përballur me protesta nga avokatë pro-palestinezë, të cilët e kanë quajtur atë "Joe Genocide" për shkak të mbështetjes së tij të vendosur për Izraelin.

Në një fjalim në Shtëpinë e Bardhë, Biden theksoi besimin e tij se Izraeli ka qenë viktimë që nga sulmi i 7 tetorit nga militantët e Hamasit në Izraelin jugor, kur ata vranë 1.200 njerëz dhe morën qindra pengje.

Ai gjithashtu theksoi se mbështetja amerikane për sigurinë e izraelitëve është "e palëkundur". “Ne qëndrojmë me Izraelin për të shkatërruar (udhëheqësin e Hamasit) Sinwar dhe kasapët e tjerë të Hamasit. Ne duam që Hamasi të mposhtet. Ne po punojmë me Izraelin për ta bërë këtë”, tha ai.

Negociatat midis Izraelit dhe Hamasit për të liruar pengjet e sëmurë, të moshuar dhe të plagosur ende të mbajtur nga militantët kanë ngecur, por Biden është zotuar të mos heqë dorë nga përpjekjet për t'i liruar ata.

Biden bëri thirrje gjithashtu për një armëpushim të menjëhershëm në Gaza, të cilin ai e përsëriti në fjalimin e tij të fillimit në Kolegjin Morehouse të dielën.

Ai hodhi poshtë gjithashtu një deklaratë të kryeprokurorit të Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC), Karim Khan, i cili kërkoi urdhër arresti për kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu dhe ministrin e mbrojtjes Yoav Galant për krime të dyshuara lufte.

Prokurori i ICC tha gjithashtu të hënën se ai kishte kërkuar urdhra arresti për shefin e Hamasit Sinwar dhe dy udhëheqës të tjerë të Hamasit.

Biden është përballur me presion politik në rritje nga partia e tij në muajt e fundit lidhur me trajtimin e tij të konfliktit të Gazës, pasi numri i të vdekurve palestinezë është rritur në më shumë se 35.000, sipas ministrisë së shëndetësisë së Gazës, dhe rrethimi izraelit ka krijuar kushte të tmerrshme humanitare në Gaza. .

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës