Biden nuk ka plane të dërgojë trupa amerikane në Ukrainë

Joe Biden / EPA-EFE / ERIN SCOTT / POOL

Presidenti i SHBA Joe Biden nuk ka ndërmend të dërgojë trupa amerikane vetëm në Ukrainë, tha Shtëpia e Bardhë të martën, pasi Uashingtoni vendosi rreth 8.500 trupa në gatishmëri të lartë për të mbështetur aleatët e NATO-s në dritën e vendosjes së forcave ruse në kufirin ukrainas.

“Le të jemi të qartë: presidenti nuk ka asnjë qëllim, interes apo dëshirë për të dërguar trupa në Ukrainë. “NATO është një forum për mbështetjen e partnerëve dhe vendeve në Bregun Lindor dhe ne jemi të fokusuar në këtë”, tha zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki.

Megjithatë, Biden nuk vendosi nëse do t'i lëvizte pajisjet ushtarake dhe personelin amerikan më pranë Rusisë dhe një zëdhënëse e Shtëpisë së Bardhë tha përpara një takimi me zyrtarët evropianë se Shtetet e Bashkuara "kanë thënë gjithmonë se do të mbështesin aleatët e krahut lindor" pranë Rusisë.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin vuri të hënën në gatishmëri 8.500 trupa amerikane për t'u vendosur në Evropën Lindore, ku shumica mund të aktivizohen si pjesë e një force reagimi të NATO-s nëse Rusia pushton Ukrainën.

“Është shumë e qartë se rusët nuk kanë ndërmend të përshkallëzojnë situatën në këtë moment”, u tha gazetarëve zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby. "Kjo është për të inkurajuar aleatët tanë të NATO-s."

Shtëpia e Bardhë tha në një deklaratë pas takimit: "Udhëheqësit diskutuan gjithashtu përpjekjet e tyre të përbashkëta për të penguar agresionin e mëtejshëm rus kundër Ukrainës, duke përfshirë përgatitjet për të imponuar pasoja të mëdha dhe kosto të rënda ekonomike për Rusinë për veprime të tilla, si dhe për të forcuar sigurinë në Ukrainë". Krahu lindor i NATO-s”.

Biden përjashtoi dërgimin e trupave në Ukrainë nëse Rusia pushton ish-republikën sovjetike, por u zotua të vendosë sanksione të shpejta dhe të ashpra ekonomike ndaj Moskës.

Video e ditës