Biden i premtoi Erdoganit "të gjithë ndihmën e nevojshme".

Erdogan - Biden/ Foto e bërë NAGI / AFP / Profimedia

Presidenti amerikan Joe Biden foli në telefon me homologun e tij turk Rexhep Tajip Erdogan, duke shprehur ngushëllimet e tij në emër të popullit amerikan dhe duke rikonfirmuar gatishmërinë e Uashingtonit për të ofruar "të gjithë ndihmën e nevojshme" pas tërmeteve shkatërruese në Turqinë juglindore.

Biden e siguroi Erdoganin se ekipet e shpëtimit të dërguara nga SHBA "do të vendosen me shpejtësi për të mbështetur përpjekjet turke të shpëtimit për kërkimin dhe shpëtimin e të mbijetuarve dhe për të koordinuar ndihma të tjera që mund të nevojiten për njerëzit e prekur nga tërmetet, duke përfshirë kujdesin shëndetësor dhe gjërat themelore", tha White. tha House pas bisedës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës