Biden do të vizitojë Meksikën, qeveria e së cilës ka mosmarrëveshje për politikën energjetike me Shtetet e Bashkuara dhe Kanadanë

FOTO - Joe Biden

Presidenti meksikan Andres Manuel Lopez Obrador tha sot se presidenti amerikan Joe Biden do të vizitojë Meksikën në fillim të janarit si pjesë e Samitit të Liderëve të Amerikës së Veriut, i cili më parë ishte planifikuar për në dhjetor.

López Obrador njoftoi vizitën e Biden në një konferencë shtypi ndërsa qeveria e tij përpiqet të zgjidhë mosmarrëveshjet e mëdha mbi politikën energjetike të Meksikës me Shtetet e Bashkuara dhe Kanadanë.

López Obrador tha se takimi dypalësh me kryeministrin kanadez është i mundshëm Justin Trudeau dhe takimi i tre liderëve do të pasojë takimin e tij me Biden.

Në bisedimet mes liderëve të vendit, ndër të tjera pritet të diskutohet edhe marrëveshja tregtare SHBA-Meksikë-Kanada (USMCA). Në korrik, Uashingtoni dhe Otava kërkuan që politika energjetike e López Obrador të diskutohej nën USMCA, duke argumentuar se ajo diskriminon firmat amerikane dhe kanadeze.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës