Biden dhe Sisi ranë dakord, ndihma për Gazën do të dërgohet përmes kalimit Kerem Shalom

epa11171214 Presidenti i SHBA Joe Biden flet në bibliotekën Culver City Julian Dixon në Culver City, Kaliforni, SHBA, 21 shkurt 2024. Presidenti i SHBA Biden njoftoi më 21 shkurt anulimin e një borxhi shtesë prej 1.2 miliardë dollarësh në kredi studentore për rreth 135,000 huamarrës. DARKA EPA-EFE/ALLISON

Presidenti egjiptian Abdel Fattah al-Sisi dhe presidenti amerikan Joseph Biden arritën sot një marrëveshje për të dërguar ndihma humanitare dhe karburant në OKB përmes vendkalimit izraelit Kerem Shalom derisa të krijohen mekanizma ligjorë për të rihapur pikën kufitare Rafah nga pala palestineze, tha kabineti egjiptian. presidenti, përcolli Tanjug.

Ndihma po grumbullohet në Egjipt pasi Izraeli nisi një operacion për të marrë nën kontroll pikën kufitare Rafah me Egjiptin nga ana e Gazës më 7 maj, kujton The Times of Israel.

Egjipti ka refuzuar të rihapë kalimin derisa trupat izraelite të tërhiqen nga ana tjetër, në një përpjekje për të shmangur akuzat për bashkëpunim në operacionet izraelite.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës