Biden u bëri thirrje republikanëve që të ndalojnë kërcënimet për mbylljen e qeverisë

epa09695875 Presidenti i SHBA Joe Biden flet gjatë një konference për shtyp në Dhomën Lindore të Shtëpisë së Bardhë, në Uashington, DC, SHBA, 19 janar 2022. EPA-EFE/Oliver Contreras / POOL

Presidenti i SHBA Joe Biden u kërkoi politikanëve republikanë që të ndalojnë së "luajturi" me kërcënimin e një mbylljeje të qeverisë federale, një ditë pasi Kongresi amerikan miratoi një marrëveshje të përkohshme për të shmangur një skenar të tillë.

"Mjaft... Jam i lodhur nga lojërat e rrezikshme," theksoi Biden në një fjalim televiziv pasi kaloi masën e urgjencës, e cila vonoi afatin e mbylljes së qeverisë me 45 ditë ndërsa republikanët dhe demokratët zhvillojnë një betejë të ashpër buxhetore.

“Nuk ka asnjë mënyrë sesi mund të lejojmë fundin e ndihmës amerikane për Ukrainën”, tha Biden në fjalimin. "Ne kemi kohë, jo shumë kohë dhe ka një ndjenjë të jashtëzakonshme urgjence," shtoi ai, duke vënë në dukje se ligji i financimit zgjat vetëm deri në mes të nëntorit. Biden i kërkoi Kongresit të binte dakord për paketën e ndihmës sa më shpejt të jetë e mundur.

Shtetet e Bashkuara nuk do ta lënë Ukrainën në luftën kundër Rusisë, megjithëse marrëveshja për të shmangur paralizën e qeverisë federale nuk përfshin ndihmë shtesë për Kievin, theksoi Biden. “Dua t'u them aleatëve tanë, popullit amerikan dhe popullit të Ukrainës se mund të mbështeteni në mbështetjen tonë. Ne nuk do të largohemi”, tha ai në një fjalim televiziv.

Mbështetja ndërkombëtare është thelbësore për Ukrainën në luftën e saj kundër Rusisë. Shtetet e Bashkuara janë donatori më i madh i Kievit, duke ofruar rreth 110 miliardë dollarë ndihmë civile dhe ushtarake që nga shkurti i vitit 2022.

SHBA shmangu një mbyllje të minutës së fundit të administratës së saj federale, me Senatin që miratoi një masë urgjente vetëm tre orë përpara afatit. Megjithatë, ajo përjashton ndihmën për Ukrainën e shkatërruar nga lufta që ka kërkuar Shtëpia e Bardhë.

Kongresmenët amerikanë do të shqyrtojnë një projekt-ligj të veçantë për ndihmën ushtarake dhe humanitare për Ukrainën në shumën prej 24 miliardë dollarësh, të cilin presidenti Joe Biden donte ta përfshinte në buxhet. Sipas mediave amerikane, votimi mund të mbahet në fillim të javës së ardhshme.

Një grup i vogël kongresmenësh republikanë, mbështetës të ish-presidentit Donald Trump, refuzojnë të japin ndonjë ndihmë të re për Kievin, me argumentin se këto fonde duhet të drejtohen për menaxhimin e krizës së migracionit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës