Biden i kërkon Kongresit të miratojë ndihmën për Ukrainën

Joe Biden / Foto DARKA EPA-EFE/ALLISON

Presidenti i SHBA Joe Biden i bëri thirrje Dhomës së Përfaqësuesve që të vendosë menjëherë në votim financimin për ndihmën ushtarake për Ukrainën dhe Izraelin, të miratuar tashmë nga Senati për gati dy muaj. Këtë gjë ai e bëri mbrëmë gjatë takimit me kryeministrin çek Petr Fiala në zyrën e tij në Shtëpinë e Bardhë.

Qëllimi i Biden është të nënvizojë përpjekjet që kombet e tjera po bëjnë për të mbështetur Ukrainën.

Komentet e tij pasuan njoftimin e qeverisë çeke se po dërgon një milion copë municione artilerie në Ukrainë, për të cilat Kievi thotë se janë shumë të nevojshme në frontin ushtarak kundër Rusisë.

“Siç kujton Republika Çeke, Rusia nuk do të qëndrojë pranë Ukrainës”, tha Biden.

Ai i bëri thirrje Kongresit që të miratojë fonde shtesë në mënyrë që Shtetet e Bashkuara të mund të bëjnë pjesën e tyre për të ndihmuar Ukrainën të mbrohet kundër një pushtimi rus.

Një projektligj për ndihmën e SHBA-së për Ukrainën pritet të votohet këtë javë

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës