Badossa më mirë se kampioni i dyfishtë i Wibledon

Paula Badosa/foto: EPA-EFE/ANDY RAIN

Paula Badosa siguroi një vend në fazën e 7-të në Wimbledon pas dy orë e shtatë minuta lojë, duke mposhtur me rezultat 5:7, 6:XNUMX kampionen e dyfishtë të turneut, Petra Kvitova.

Në atë mënyrë Badosa përsëriti suksesin e vitit të kaluar, kur në Wimbledon luajti edhe në XNUMX/XNUMX.

Petra Kvitova e nisi më mirë ndeshjen dhe u thye për 0:2, e më pas kishte epërsi 2:4 dhe 3:5, por në ndeshjen e dhjetë, Badosa më në fund arriti ta kthejë pushimin dhe më pas fitoi dy ndeshjet e radhës për 7:5 dhe epërsi 1:0 në sete.

Në setin e dytë nuk pati asnjë ndërprerje, edhe pse Kvitova kishte gjithsej tetë raste për pushim në ndeshjen e tretë dhe të shtatë, pas të cilave seti duhej të zgjidhej në taj-brejk.

Në të, tenistja spanjolle ishte më e mirë me 7:4 dhe caktoi ndeshjen e XNUMX/XNUMX-tës me Simona Halep.

Video e ditës