“Gjyshja është bllokuar në ndërtesë”: Yjet turq kanë folur për tërmetin duke kërkuar ndihmë

Foto: Printscreen / Instagram

Një tërmet me madhësi 7,8 të shkallës Rihter goditi jugun herët në mëngjes Turqia dhe u ndje në pjesën më të madhe të vendit, si dhe në disa vende të rajonit, duke përfshirë Sirinë fqinje. Një operacion i madh shpëtimi është duke u zhvilluar. Rritet numri i të plagosurve dhe të vdekurve nga tërmeti shkatërrues.

Yje të shumtë turq kanë folur për tërmetin shkatërrues. Aktorja Seda Bakan shkroi në Instagram: “U zgjuam me një lajm shumë të keq. I uroj të gjithëve një shërim të shpejtë”.

Aktorja Melissa Cotton përmes Twitter kërkoi ndihmë për gjyshen dhe tezen e saj.

“Gjyshja ime nuk mund të ecë, është e sëmurë... Gjyshja dhe tezja janë bllokuar në ndërtesë. Ne nuk e dimë se në çfarë gjendje është apartamenti, a ka njeri në zonë që mund të ndihmojë? 75. Bulevar Yil Nr. 10 Jam në katin e 4-të, Antakya”, shkroi ajo në Twitter.

Aktorja Tuba Buyukustun kërkon ndihmë nga njerëz nga vende të tjera: “Turqia ka shpallur gjendjen e gatishmërisë në nivelin e katërt. 'Niveli 4' përfshin një thirrje për ndihmë ndërkombëtare. Për ata në mbarë botën që po e lexojnë këtë mesazh... Populli ynë, i cili është gjetur nën rrënoja për shkak të tërmetit në vendin tim, kërkon ndihmën tuaj për të shpëtuar veten”.

Foto: Printscreen / Instagram

Aktori Burak Ozcivit, i njohur si Bali-beg, i uroi vendit të tij një shërim të shpejtë. Lusim Zotin për mëshirë për popullatën tonë që humbi jetën në këtë fatkeqësi. “Ngushëllimet e mia për familjet dhe të dashurit e tyre, ndërsa të lënduarve u uroj shërim të shpejtë”, tha ai.

Foto: Printscreen / Instagram

Aktorja Demet Ozdemir tha: "U zgjova me një tronditje të tmerrshme. I uroj të gjithëve një shërim të shpejtë. "Çfarë fatkeqësie në këtë të ftohtë."

Ai iu drejtua edhe ndjekësve të tij Elchin Sangu. “Jemi thellësisht të pikëlluar nga tërmeti që ndodhi në vendin tonë. Lutemi për ata që humbën jetën, ndërsa të lënduarve u urojmë shërim të shpejtë”, ka shkruar ajo në Instagram.

Ndër të tjera, yjet turq lënë edhe informacione dhe numra me të cilët popullata e prekur mund të kontaktojë për ndihmë.

VIDEO | Pista e aeroportit në Hatay u përgjysmua fjalë për fjalë pas tërmetit të tmerrshëm

Maqedonia do të dërgojë ndihmë në Turqi

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës