Asnjë vend në tokë nuk do t'i jepte azil Ljupço Palevskit

I dyshuari Ljupço Palevski - Palco me Vanjën dhe Pançen e vrarë / Fotokolazh i PS / Rrjetet sociale

As Rusia, as Bjellorusia dhe asnjë vend tjetër në botë nuk do t'i jepnin azil Ljupço Palevskit - Palco, i dyshuar për rrëmbimin dhe vrasjen e 14-vjeçares Vanja Gjorchevska nga Shkupi dhe ekzekutimin e 74-vjeçarit Pançe Zhezhovski nga Velesi, thonë ata, ekspertë të sigurisë për Shtypin e Lirë.

Palevski kërkohet me fletarrest ndërkombëtar për hetimin e krimeve të rrëmbimit dhe vrasjes me urdhër të Prokurorisë Publike të Shkupit dhe nuk dihet vendndodhja e tij aktuale. Kur të gjendet, do të shkojë menjëherë në paraburgim.

- Në parim, çdo vend jep azil politik, por jo për krime të rënda të kryera si likuidime dhe vrasje. Rusia dhe Bjellorusia nuk do t'ia japin atë. Ambasada e Rusisë në Maqedoni është duke i monitoruar të gjitha këto situata dhe shërbimet e inteligjencës ruse kanë informacione dhe nuk besoj se do të pajtohen për këtë çështje. Ka mundësi që ndonjë shtet tjetër ta përdorë për veprime të tjera, në aspektin e terrorizmit, por mendoj se Ljupço Palevski është një person i komprometuar deri në fund, të gjitha mediat kanë publikuar të dhëna dhe foto të tij dhe mendoj se nuk ka njeri. për ta mbrojtur atë. As që besoj se ka financat, si të thuash, të blejë diku lirinë. Pres që Turqia ta kthejë shpejt, sepse ka informacione se ai është atje dhe se ka planifikuar të shkojë në Rusi ose Bjellorusi, por nëse ia ndërpresin rrugën këtu, ende në Turqi, do të jetë mirë, tha Pavle Trajanov. “Sloboden Pechat” ish-ministër i Brendshëm.

I pyetur nëse Palevski posedonte materiale komprometuese, siç dihet se posedonte, gjegjësisht se posedonte biseda të regjistruara ilegalisht - “bomba” dhe a mund të ishte kjo valuta me të cilën do të paguante për lirinë e tij, Trajanov thotë se kjo është e pamundur .

- Nuk ka hapësirë. Ky nuk është një disident politik, por një vrasës i dyshuar për krime aq të rënda, saqë nuk ka vend në botë që do ta mbronte apo ku do të fshihej. Në lidhje me bisedat e përgjuara që i erdhën LSDM-së dhe VMRO-DPMNE-së, ata filluan t'i shpërndajnë dhe njëri nga ata që i ka marrë ishte Ljupço Palevski-Palco e të mos flasim për të gjithë të tjerët nga nëntoka kriminale, të cilët i përdorën për shantazh. Informata të shumta kanë marrë edhe grupet kriminale nga Kosova. Kjo do të thotë, ato biseda nuk janë më të dobishme. Por ajo që është një gabim i madh dhe për të cilin ju si media duhet të pyesni dhe të interesoheni, është se si mund të gjendet Ljupço Palevski-Palco me armë që janë mbajtur ilegalisht dhe ai nuk mban përgjegjësi për këtë. Liderët e të gjitha partive politike mbajnë kontakte me këtë profil njerëzish dhe pastaj forcohen dhe inkurajojnë njëri-tjetrin se çfarë të bëjnë. Mjafton ky fakt, sepse dënimet për armëmbajtje pa leje janë të larta. Kush është ai që e ka bllokuar atë proces? Nëse Palevski do të mbante përgjegjësi për armët ilegale, do të ishte penguar të kryente krime të tilla të rënda - mendon Trajanov.

Meqë ra fjala, është e vërtetë se në maj të këtij viti, Ljupço Palevski Palco, tashmë i dyshuar për dy vrasje dhe rrëmbim, mbante armë pa leje dhe me tre të tjerë kërkonte ar në Demir Kapi. 

Është një pjesë e vogël e ofertës së pasur të veprave penale dhe kundërvajtëse të Palevskit, të cilat datojnë nga vitet e nëntëdhjeta.

Për shembull, sipas njërit prej aktgjykimeve të gjetura nga “Sloboden peçet”, Palevski, i cili dihet se ka qenë biznesmen ndërtimi, ndër të tjera, i përfshirë në ndërtime pa leje, ka mashtruar një burrë, sepse në vend që t’i shesë një banesë, ai. i ka marrë paratë dhe banesën ia ka shitur një personi tjetër. Paratë nuk ia ktheu personit të parë. Ai mori një dënim me kusht.

 

Ndaj tij në vitin 2019 është ngritur kallëzim penal për përgjim dhe audio incizim të paautorizuar, ndërsa në të njëjtin vit ka pasur edhe kallëzim kundërvajtës për fyerje të punonjësit të policisë. Në vitin 2020 është bërë kallëzim penal për armëmbajtje pa leje. Në vitin 2005 ai është akuzuar për një kallëzim penal për shpërdorim të pozitës dhe autoritetit zyrtar, falsifikim dokumentesh, kallëzim të rremë krimi dhe në vitin 2000 akuzohet për evazion fiskal.

Në vend që të ishte në burg, ai përfundoi si yll mediatik në podkaste dhe emisione të ndryshme, dhe kur kriminelët e dënuar si Marjan Stamenkovski - "Dokaz" u liruan nga burgu për "trajtim", ata u shfaqën në studion e Palcos për t'u ankuar dhe në mënyrën se si kërcënojnë me ndryshimin e qeverisë. Podkastet e Palevskit ishin të njohura për radikalizmin e tyre, drejtimin e ekstremit të djathtë, glorifikimin e patriotizmit dhe demokracisë kristiane, pas së cilës, në fakt, fshihej njeriu që aktualisht është i padisponueshëm për autoritetet ligjzbatuese dhe që u vu në dukje nga dëshmitarët. si ekzekutor i Vanja Gjorçevskës dhe Pançe Zhezovskit.

Profesorja e Fakultetit të Sigurisë, Frosina Remenski, pajtohet se asnjë shtet në glob nuk do t'i japë azil Palevskit.

- Ikja për shkak të vrasjes nuk mund të jetë bazë për marrjen e azilit. Nëse ia japin, do të thotë njohje e urdhrit, beson profesori.

Ajo analizon se shenja e vërtetë e vrasjes së Vanyas është egërsia, nëse vërtetohet informacioni i publikuar dje nga një televizion, se Vanya dyshohet se është mbytur teksa ishte e lidhur në një thes gjumi në bagazhin e makinës me të cilën ishte rrëmbyer.

- Shenja e vërtetë e vrasjes së Vanyas është brutaliteti - të qëllosh një fëmijë të mbytur, i cili supozohej të ishte peng në një marrëveshje zhvatjeje me "babain". Pyetja kryesore që u ngrit pas konferencës për media të Prokurorisë Publike dhe MPB-së ishte se çfarë lidhje ka vrasja me zhvatjen për favorizim, pse do të vritej nëse nuk kishte kërkesë për para? Ja shpjegimi i një studenti të kriminalistikës se pse. Rrëmbimi i një të mituri ose një fëmije me qëllim zhvatjeje është pothuajse njësoj si marrja dhe mbajtja peng me qëllim zhvatjeje si element terrorist. Nëse informacioni se Vanya e mbyti në makinën me të cilën rrëmbyesit drejtuan dhe e çuan atë në vendndodhje janë të sakta, atëherë të qëllosh fëmijën e mbytur është një akt mizori i njohur në ligj si forma më e rëndë e vrasjes e dënueshme me burgim të përjetshëm. Nëse fëmija Vanya mbytej, në planin e përbindëshave ajo u bë një peng i padobishëm me të cilin nuk mund të zhvatnin asgjë dhe për këtë arsye askush nuk kërkonte asgjë. Në planin monstruoz të vrasësit dhe të bashkëkryetarëve, hapi që ata bënë duke varrosur trupin e fëmijës ishte shpresa e tyre se askush nuk do ta gjente kurrë dhe nuk do të zbuloheshin, analizon Remenski. 

Ljupço Palevski-Palco është i dyshuari kryesor për krimin më të tmerrshëm në historinë e re, në të cilin u vranë 14-vjeçarja Vanja Gjorçevska nga Shkupi dhe 74-vjeçari Pançe Zhezhovski nga Velesi. Trupat e tyre të pajetë u gjetën në varre, të cilat u vunë në dukje nga dy dëshmitarë të cilët kishin ndjekur ekzekutimet dhe e theksuan Palevskin si ekzekutorin e tyre, pra si njeriun që qëlloi me armë.

Ende nuk është gjetur një armë, por të përfshirët kanë vënë në dukje varret ku janë varrosur viktimat. Vanya nuk ishte në asnjë nga 70 fotot e ofruara nga kamera, sepse ajo u kap në hyrje të ndërtesës ku jetonte, e lidhën me duar dhe këmbë, e futën në një thes gjumi dhe e futën në një bagazh.

Më pas ajo u vra në atarin e fshatit Orman. Prokurori publik Gavril Bubevski tha se motivi më i mundshëm për vrasjen e Vanjës është se nëna e saj e ka shitur banesën e saj dhe në këtë mënyrë ka marrë një shumë më të madhe parash, të cilat grupi ka dashur t'ia zhvatë dhe se informacioni për lëvizjet e Vanjës u është dhënë të dyshuarve. babai i saj i cili është në paraburgim.

Ndërkohë Palevski nuk ndodhet në Maqedoni. Ai shkoi në Beograd, pastaj në Bullgari së bashku me avokatin e tij, i cili tha për “Thelma” se ishte abuzuar pasi siç tha ai, “mendonte se po e çonte Palevskin te mjeku dhe nuk dinte asgjë për krimet për të cilat dyshohej. ".

Palevski kërkohet ndërkombëtarisht. Sipas të dhënave të deritanishme, grupi prej pesë të dyshuarve e ka kryer vrasjen menjëherë pas rrëmbimit, pra rreth orës 10 të mëngjesit të së hënës, pasi diçka “ka dalë jashtë kontrollit”.

Sipas deklaratave të të dyshuarve, ata kishin frikë se hetimi po përparonte, policia po hetonte në nivelin më të lartë, kështu që vendosën të vrisnin Vanya dhe t'i kërkonin paratë më vonë.

Sipas Prokurorisë, i vrarëi Pançe Zhezhovski nga Velesi, njërit prej të dyshuarve i kishte borxh 500 euro, kështu që pasi u vra, automjeti i tij ishte vjedhur dhe të pestëve u përdor për rrëmbimin e Vanjas. Më pas i kanë vënë flakën automjetit dhe ka prova materiale se në cilën pikë karburanti e kanë blerë karburantin për këtë qëllim.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës