Azia është përfshirë nga një valë e re e Covid-19

Kriza Covid në Kinë / Foto: EPA-EFE / ROMAN PILIPEY

Një valë e re e infeksioneve me koronavirus po përhapet me shpejtësi në të gjithë Azinë dhe popullatat nga Zelanda e Re në Japoni po paralajmërohen të marrin masa paraprake për të parandaluar shpërthimet dhe për të mposhtur sistemet shëndetësore.

Rishfaqja e infeksioneve, kryesisht me variantin omikron BA.4/5, paraqet një sfidë shtesë për autoritetet që përpiqen të kapërcejnë pasojat e valëve të mëparshme të infeksionit, duke u përpjekur të parandalojnë vazhdimin e masave aktuale ose rifutjen e masave kufizuese jopopullore.

Qeveria e Zelandës së Re njoftoi sot shpërndarjen e maskave falas dhe testeve të shpejta të antigjenit, mes përpjekjeve për të lehtësuar presionin mbi sistemin shëndetësor të vendit, i cili ende po përballet me një fluks të infeksioneve të reja nga Covid-19 dhe gripin sezonal gjatë dimrit jugor. hemisfera .

Në Zelandën e Re, me një popullsi prej 5,1 milionë banorësh, ka pothuajse 69 mijë të infektuar, nga të cilët 765 janë në spitale, çka rezulton në pritje të gjata dhe anulim të operacioneve.

Në Japoni, rastet e reja të koronavirusit kanë arritur një nivel që nuk është parë këtë vit. Qeveria u bëri thirrje qytetarëve që të jenë veçanërisht të kujdesshëm gjatë fundjavës së gjatë dhe pushimeve shkollore.

Autoritetet japoneze njoftojnë gati 95 mijë raste dhe numri i të infektuarve rishtazi është rritur me 2,14 për qind krahasuar me javën e kaluar.

“Numri i rasteve të reja po rritet në çdo prefekturë në Japoni dhe duket se po rritet me shpejtësi”, tha ministri i Shëndetësisë Shigeyuki Goto përpara fillimit të një takimi të Komitetit për Luftimin e Koronavirusit.

Tokio e ngriti nivelin e gatishmërisë në nivelin më të lartë.

“Nesër do të mbajmë një takim të grupit të punës për të vendosur mbi masat që do të marrim këtë verë, duke marrë parasysh trendin kombëtar dhe mendimin e ekspertëve”, tha Guvernatori i Tokios, Yuriko Koike.

Ashtu si Zelanda e Re, Koreja e Jugut fitoi vlerësime për mënyrën se si u përgjigj në fillimin e pandemisë, por deri dje numri i infeksioneve ishte trefishuar në krahasim me javën e kaluar, në më shumë se 39.

Zyrtarët dhe ekspertët vlerësojnë se numri ditor i infeksioneve në Korenë e Jugut do të arrijë në 200 rreth mesit të gushtit deri në fund të shtatorit, me masa për të zgjeruar mbulimin e popullsisë me vaksina përforcuese, por pa plane për kufizime të mëtejshme.

Australia ka paralajmëruar se mund të goditet nga vala më e keqe e Covid-19 në javët e ardhshme. Autoritetet në Canberra kanë frikë nga "miliona" infeksione të reja, por kanë përjashtuar çdo kufizim të rreptë për të parandaluar përhapjen.

"Ne kemi shkuar përtej kësaj... Ne nuk jemi në një kohë bllokimesh dhe gjëra të tilla," tha sot Ministri federal i Shëndetësisë Mark Butler, por gjithsesi u kërkoi australianëve të konsiderojnë përsëri punën nga shtëpia.

Numri i njerëzve që kërkojnë trajtim në institucionet shëndetësore australiane po i afrohet niveleve të parë në shpërthimin e fundit të madh të variantit omicron në fillim të këtij viti, dhe sistemi shëndetësor është gjithashtu nën presion nga numri në rritje i Covid-19 dhe gripit sezonal.

Kina kontinentale po raporton mesatarisht më shumë se 300 infeksione të transmetuara lokalisht Covid-19 në ditë këtë muaj. Falë politikës së rreptë të Pekinit "zero Covid", vendi arrin të kufizojë infeksionin në grupimet lokale dhe parandalon mbingarkimin e spitaleve.

Burimi: MIA

Video e ditës