Azeski: Eksporti duhet të bëhet prioritet kryesor dhe të mbështetet drejtpërdrejt nga Buxheti

Branko Azeski, Oda Ekonomike e Maqedonisë së Veriut / Arkivi i Shtypit të Lirë

Të gjithë kanë rënduar mbi kurrizin e kompanive dhe po shpërdorojnë paratë e tyre dhe nga ana tjetër shteti ndërhyn në punë, ndaj kërkon që të dielave të mos bëhet punë, cakton marzhe, përcakton pagën minimale dhe nuk bën. lejojnë ekzekutimin e borxheve të institucioneve shtetërore, tha kryetari i SKM-së

Eksporti duhet të bëhet prioritet kryesor kombëtar dhe nëse shteti dëshiron t'i ndihmojë kompanitë, duhet ta bëjë këtë duke e shtyrë atë në Buxhet, e jo përmes Bankës së Maqedonisë për Mbështetje Zhvillimore, e cila më pas i përcjell kompanitë në banka të tjera, të cilat marrin komisione të mëdha nga kompanitë, tha kryetari i Odës Ekonomike, Branko Azeski, në fjalimin e tij mujor me titull “Eksport, eksport, eksport!”. Ilustruese, në vitin 1992, eksportet e Maqedonisë peshonin 1,2 miliardë dollarë, ndërsa vitin e kaluar ishte 8,7 miliardë dollarë. Ose për 30 vjet eksportet maqedonase u rritën për 7 herë, ndërsa në të njëjtën periudhë Sllovenia shënoi rritje të eksportit 10 herë, kurse në Poloni eksportet u rritën për 25 herë!

- Nëse më pyesin se nga vijnë paratë, le të shfuqizojnë 1.320 organe dhe organe shtetërore, ku strehohen 129 mijë administratorë. Paratë që do të kurseheshin prej tyre dhe nga heqja e bordeve drejtuese në institucionet shtetërore, duhet të drejtohen në rritjen e eksportit - theksoi Azeski.

Sipas tij, shteti duhet t'i zëvendësojë diplomatët politikë me diplomatë ekonomikë, sepse do të ketë më shumë telashe prej tyre.

- Ata po luftojnë për Parisin, dhe ne kemi 6 vjet që nuk kemi ambasador në Serbinë fqinje, e cila është një nga partnerët tanë më të mëdhenj tregtarë.

Kryetari i SKM-së ka urdhëruar shtetin që urgjentisht të vendosë targa të posaçme për veturat zyrtare, sepse ato përdoren për të “drejtuar në fusha dhe në veprime kurorëshkelëse, pas orarit të punës”.

- Të gjithë kanë rënduar mbi kurrizin e kompanive dhe kanë shpërdoruar paratë e tyre, ndaj është thjesht e pabesueshme për mua sesi mbijeton biznesi. Nga ana tjetër, shteti na ndërhyn në punë, duke na kërkuar që të mos punojmë të dielave, na vendos marzhet, cakton pagën minimale dhe nuk lejon ekzekutimin e borxheve të institucioneve shtetërore. Ne kërkojmë një marrëveshje të re kornizë që ekonomia të kthehet në piedestal, sepse kështu nuk mund të jetë më - insiston Azeski.

Ai kishte një tjetër lutje të madhe për liderët evropianë, të cilët sipas tij, po sillnin zgjidhje në dëm të vendeve të vogla.

- Le t'u themi - nëse na ndihmojnë, mos na poshtëroni - tha Azeski.

Amen nga fundjavat e gjata, një mbaroi dhe një tjetër po vjen

Kryetari i SKM-së vlerëson se në vend nuk ka punë dhe produktiviteti është në minimum, pra vetëm 20 për qind e fuqisë punëtore. Azeski përmes shembullit të ditëve jopune ilustroi se si funksionojnë gjërat në këtë vend dhe tha se kjo nuk mund të durohet më.

– Punonjësit e mi shkojnë në fundjavë të gjata për 6 javë rresht. Kështu që tani do të nisin pushimet verore dhe të gjithë do të bëjnë një udhëtim në Greqi, sepse tani ishte më lirë. Pastaj përsëri në shtator sepse edhe atëherë ishte i lirë. Kur do të punojmë? Aman nga ditët jopune, një fundjavë e gjatë ende nuk ka përfunduar, një tjetër po vjen - tha Azeski.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës