Një ushtar azerbajxhanas është vrarë në kufirin me Armeninë, mohojnë autoritetet armene

Një ushtar nga Azerbajxhani u vra sot në një sulm me snajper nga forcat e armatosura armene në kufirin mes dy vendeve, tha Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit, ndërsa autoritetet armene mohuan incidentin.

“Një ushtar është vrarë pasditen e sotme” në rrethin e Kelbajar. Sulmi erdhi nga fshati Kut në Armeni, tha Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit, duke shtuar se forcat e saj të armatosura po merrnin masa hakmarrëse.

Armenia ka mohuar çdo përfshirje dhe Ministria e saj e Mbrojtjes konfirmoi në Telegram se deklarata se "njësitë armene hapën zjarr ndaj pozicioneve të Azerbajxhanit nuk korrespondon me realitetin".

Pas ofensivës së rrufeshme të javës së kaluar nga Azerbajxhani dhe kapitullimit të separatistëve armenë nga Nagorno-Karabakh, autoritetet e enklavës miratuan të enjten një dekret historik për ta shpërbërë atë më 1 janar.

Në total, pas ofensivës ushtarake të Azerbajxhanit, u raportuan rreth 600 të vdekur, ndërsa rreth 200 ushtarë nga të dyja palët vdiqën në luftime.

Pothuajse të gjithë banorët e Nagorno-Karabakh u larguan nga zona dhe shkuan në Armeni për shkak të frikës nga hakmarrja nga Azerbajxhani.

Armenia dhe Azerbajxhani hynë në luftë në vitin 2020 për kontrollin e Nagorno-Karabakut dhe konflikti përfundoi në një marrëveshje paqeje me ndihmën e Rusisë, e cila njohu fitoren e forcave të Azerbajxhanit.

Nagorno-Karabakh, një territor malor i banuar kryesisht nga armenë, u shkëput nga Azerbajxhani, duke çuar në një luftë që mori 30.000 jetë në vitet 1990.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës