Para deputetëve do t'u drejtohet edhe presidenti austriak Van der Bellen, në vizitë në Maqedoni

Presidenti austriak Alexander van der Bellen, me ftesë të presidentit Stevo Pendarovski, ndodhet për vizitë zyrtare në Maqedoni dhe sot do të fillojë pjesën e punës të vizitës, ndërsa përveç nikoqirit do të ketë takime edhe me kryeparlamentarin. Parlamenti Talat Xhaferi dhe kryeministri Dimitar Kovaçevski.

Van der Bellen, sipas njoftimeve, do të pritet me nderimet më të larta shtetërore dhe ushtarake në një ceremoni zyrtare në vilë “Vodno”, pas së cilës do të ketë takim kokë më kokë të dy presidentëve dhe takim plenar i delegacioneve të Maqedonia e Veriut dhe Austria do të pasojnë. Është planifikuar edhe fjalimi i tij në një seancë solemne në Kuvendin e Maqedonisë.

Sipas agjendës së vizitës, të dy presidentët duhet të flasin në forumin ekonomik maqedonas-austriak “Forcimi i marrëdhënieve biznesore ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Austrisë”, ndërsa presidenti Van der Bellen dhe presidenti Pendarovski do të marrin pjesë në kishën “Shën. Spas” në Shkup për të vendosur kurora lulesh mbi varrin e Goce Dellçevit.

Presidenti austriak Van der Bellen dje e filloi qëndrimin e tij në Republikën e Maqedonisë së Veriut me një vizitë në Ohër, pas së cilës i shoqëruar nga ministrja e Kulturës Bisera Kostadinovska-Stojçevska mbrëmë vizitoi Çarshinë e Vjetër të Shkupit.

Fotot nga shëtitja i ka publikuar ministrja Kostadinovska-Stojçevska në profilin e saj në Facebook, ku ka shkruar se “Shën Spasi” në Shkup, Xhamia e Murat Pashës, Çarshia e Vjetër e Shkupit, Galeria e hamamit të Daut Pashës me gjithë bukurinë e saj, janë pjesë e vlerave tradicionale dhe kulturës bashkëkohore maqedonase me të cilën u njohën në vendin tonë presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen, bashkëshortja e tij dhe delegacioni i lartë austriak.

“Gjatë shëtitjes së shkurtër, presidenti austriak pati mundësinë të njihej me disa segmente të së kaluarës historike dhe monumentet kulturore-historike të ndërtuara ndër shekuj rreth kësaj pjese të qytetit”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Kulturës.

Kostadinovska-Stojchevska dhe Van der Belen vizituan edhe Capan an-in, ndërsa mysafiri nga Austria u njoh me vendlindjen e Nënë Terezës dhe me kontributin e vendit tonë në kultivimin e vlerave universale njerëzore që përfaqësonte kjo shenjtore. Delegacioni u njoftua edhe për historinë e Urës së Gurit, si dhe vizitoi hamamin e Daut Pashës, ku u njoh me disa nga arti bashkëkohor maqedonas.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës