Austria hodhi poshtë pranimin e shpejtë të Ukrainës në BE

Takimi Nehamer-Zelensky në Kiev / Foto EPA-EFE / DRAGAN TATIC

Kancelari austriak Karl Neuhammer ka kundërshtuar hapur pranimin e shpejtë të Ukrainës në Bashkimin Evropian, por ka mbështetur hyrjen e vendeve të Ballkanit Perëndimor në bllok, duke përmendur ndikimin e Kinës, e cila tha se po zhvillon një prani më të fortë në rajon.

Nuk do të ketë "procedurë të shpejtë" për hyrjen në BE për vende si Ukraina, tha Nehammer në fjalimin e tij në samitin evropian në Salzburg të dielën mbrëma, raportoi gazeta lokale Kronen Zeitung.

"Duhet të ketë kushte të barabarta sepse Bashkimi Evropian duhet gjithashtu të merret seriozisht përmes kornizës së anëtarësimit që i vendos vetes," tha Nehammer.

Ai shtoi se Vjena do të mbetet "një partner i fortë dhe i besueshëm i vendeve të Ballkanit Perëndimor në arritjen e kushteve të barabarta për anëtarësim në BE".

Nehamer avokoi për pranimin sa më të shpejtë të vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE. “Kompanitë austriake janë ndër investitorët më të mëdhenj në rajon”, theksoi ai.

Ai beson se "Kina në procesin e zhvillimit të një pranie më të fortë në Ballkanin Perëndimor dhe në Evropë nuk duhet të jetë naive përpara kësaj situate".

Një konferencë vjetore mbi temat aktuale evropiane në lidhje me strategjitë dhe sfidat e ardhshme për politikën dhe biznesin mbahet në Salzburg. Konferenca organizohet nga Instituti i Rajoneve të Evropës (IRE), i cili u themelua në vitin 2004, me qëllim krijimin e një forumi të rajoneve, bashkive dhe kompanive evropiane.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës