Policia australiane thotë se sulmi në kishën e Sidneit është një akt terrorist

Policia australiane tha sot se sulmi i djeshëm me thikë gjatë një shërbimi kishtar pranë Sidneit do të trajtohet si një akt terrorist.

Policia arrestoi dje një djalë 15-vjeçar pasi goditi me thikë katër persona, përfshirë peshkopin e kishës, në kishën asiriane në Wakeley, rreth 30 kilometra në perëndim të Sidneit. Të plagosurit, përfshirë edhe sulmuesin, kanë pësuar lëndime të lehta.

Sulmi ndodhi gjatë një predikimi që u transmetua drejtpërdrejt në internet.

Ky është sulmi i dytë me thikë në Sidnej në ditët e fundit. Më 13 prill, gjashtë persona u vranë me thikë në qendrën tregtare Westfield Bondi Junction në Sidnei. Sulmuesi është qëlluar nga policia. Ngjarja nuk është cilësuar si akt terrorist.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës