Australia vendos ndalimin kombëtar të simboleve naziste

Protesta në Australi / Foto EPA-EFE/DIEGO FEDELE

Australia ka njoftuar se do të vendosë një ndalim kombëtar për simbolet naziste në një përpjekje për të goditur grupet e ekstremit të djathtë. Shfaqja publike e svastikës ose simboleve të tjera të ngjashme do të dënohet me burgim deri në një vit. Megjithatë, ligjet e reja nuk do të mbulojnë përshëndetjen naziste, raporton "BBC".

Simbolet naziste tashmë janë të ndaluara në shumë vende, por kjo do të thotë se ato nuk do të lejohen askund, thotë qeveria. Lëvizja vjen në një kohë të ringjalljes së aktivitetit të ekstremit të djathtë.

Në mars, një grup neo-nazistësh u shfaqën në një tubim në Melburn të organizuar nga Kelly-Jay Keane-Minshull – e cila njihet për kundërshtimin e saj ndaj të drejtave të transgjinorëve – dhe përshëndetën naziste në shkallët e Parlamentit në Victoria.

Keane-Minshull mohoi çdo lidhje me grupin, por ngjarja shkaktoi një reagim politik me thirrje për përpjekje më të mëdha për të trajtuar shfaqjet e mbretërive naziste.

“Nuk ka vend në Australi për simbole që lavdërojnë tmerret e Holokaustit. "Ne nuk do të lejojmë më njerëzit të përfitojnë nga ekspozimi dhe shitja e artikujve që festojnë nazistët," tha Prokurori i Përgjithshëm Mark Dreyfuss në shpalljen e ligjit të ri.

Ndalimi përfshin tregtimin dhe shfaqjen publike të flamujve, shiritave, bluzave, shenjave dhe postimit të simboleve në internet që promovojnë ideologjinë naziste, tha Dreyfuss.

Megjithatë, do të lejohet shfaqja publike e svastikës naziste dhe simboleve të ngjashme për qëllime akademike, arsimore, artistike, letrare, gazetareske ose shkencore.

Përshëndetja naziste nuk mbulohet nga legjislacioni dhe përkundrazi do t'u lihet autoriteteve të policisë së shtetit. Victoria dhe Queensland tashmë njoftuan ndalime në fillim të këtij viti.

Ndalimi ishte hartuar gjithashtu me kujdes për të përjashtuar shfaqjen e svastikës në kontekste fetare, për shkak të rëndësisë së saj shpirtërore.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës