Vrasja e kryeministrit sllovak Fico po hetohet si tentativë për vrasje

Robert Fizzo / Foto Lenoir/EUC / Zuma Press / Profimedia

Atentati ndaj kryeministrit sllovak Robert Fico po hetohet si një tentativë e rëndë për vrasje me paramendim, tha sot Prokurori i Përgjithshëm Maros Zhilinka pas seancës së Këshillit të Sigurimit të Shtetit.

Edhe pse nuk përjashtohet mundësia e ndryshimit të këtij kualifikimi ligjor, Zhilinka theksoi se hetimi është në një fazë të hershme dhe duhet të shmangen spekulimet.

Prokurori i Përgjithshëm u kërkoi mediave që të përmbahen nga komentet mbi hetimin në vazhdim dhe siguroi se më shumë informacion do të jepet kur të jetë e mundur.

Prokuroria e Qarkut në Banska Bistrica ka nisur një hetim penal për rrjedhje të informacioneve për gjendjen shëndetësore të kryeministrit, i cili mbeti i plagosur në atentat. Prokurori Maroš Žilinka njoftoi se më 17 maj, një hetim ishte iniciuar për shkak të trajtimit të paautorizuar të të dhënave personale.

Zëvendëskryeministri Robert Kalignac tha se është e pamundur të vlerësohet se kur Fico do të shërohet, duke theksuar se gjendja e tij shëndetësore është ende e rëndë.

– Trupi ende po reagon ndaj vetë ndërhyrjeve kirurgjikale dhe ndaj procedurave individuale të trajtimit të aplikuara. Do të mund të vlerësohet vetëm kur të fillojë rehabilitimi... Sot është ende e pamundur të vlerësohet. Gjendja e tij është ende shumë e rëndë, theksoi Kalinjak.

Fico u qëllua nga shkrimtari 71-vjeçar Juraj Cintula, i cili u arrestua menjëherë. Kryeministri u transferua në spital ku iu nënshtrua disa operacioneve. Gjykata sllovake vendosi që Cintula të mbetet në paraburgim dhe përballet me një dënim prej 25 vjetësh deri në burgim të përjetshëm.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës