Atanasov hyri në historinë e McBasket si trajneri më i ri me një trofe kampionati

foto: KK MZT Shkup Aerodrom

Këtë sezon MZT Aeroprom Shkup E nisa me Aleksandar Petroviqin në stol, Dragan Nikoliq u ul në të për pak kohë. Por ai e çoi ekipin në titullin e 10-të jubilar – Vasko Atanasov.

Atanasov hyri në historinë e McBasket si trajneri më i ri me një unazë kampionati në moshën 29 vjeç e dy muaj.

- Gëzimi është i madh, titulli konfirmoi cilësinë tonë dhe është një shpërblim për gjithë mundin e investuar në qindra trajnime që nisin nga gushti. Besuam në vetvete, analizuam secilin kundërshtar, krijuam një lojë të veçantë për të shfrytëzuar dobësitë e tyre dhe në fund arritëm objektivin. Merita për këtë sukses shkon për të gjithë në klub, nga i pari tek i fundit. Unë kam një mirënjohje të madhe për basketbollistët, për punën dhe besimin që patën dhe për kolegët e mi nga stafi profesional dhe sigurisht për administratën pa të cilën asgjë nuk do të ishte e mundur. Kemi bërë shumë përpjekje dhe tani meritojmë të festojmë – tha Atanasov.

foto: kfsm.mk

Për kapitenin e ekipit Damjan Stojanovski, me klubin e tij në fanellën “bardheblu” fitoi titullin e tetë kampion në karrierën e tij të pasur.

Reprezentuesi maqedonas thotë se ai dhe bashkëlojtarët e tij e dinin se çfarë i duhej për të fituar fitoren e tretë në këtë seri finale të play-off-it, për të vulosur kurorën e dyfishtë në kampionatin vendas, pas fitimit të Kupës së shtetit “Blagoja Georgievski – Bushtur” disa muaj më parë.

- E dinim që vetëm me një mbrojtje të mirë mund të arrijmë fitoren dhe titullin, sidomos ndaj një skuadre mjaft të fortë në këtë aspekt. Ne i përmbushëm pritshmëritë në kampionatin vendas duke lidhur kurorën e dyfishtë, por nuk arritëm t'i kënaqim tifozët tanë me ligën ABA. Ne u eliminuam me shtatë fitore, mendoj se na duhej të fitonim edhe një ndeshje për të luajtur sezonin e ardhshëm, por kështu është - thotë Stojanovski.

Lojtari i MZT-së i është përgjigjur edhe pyetjes për të ardhmen e mac-basket nga këndvështrimi i tij.

- Në Maqedoni ka pasur dhe do të ketë gjithmonë. Të gjitha klubet në Maqedoni duhet t'u kushtojnë vëmendje lojtarëve të rinj, duhet t'u japin atyre një shans mbi të gjitha dhe t'i durojnë ato pak humbje që kampionati vendor në të ardhmen si dhe kombëtarja të jetë sa më cilësore. këto janë fjalët e Stojanovskit.

MZT Aeroporti i Shkupit fitoi titullin e 10-të kampion

FOTO: Lojtari i MZT-së, Vojdan Stojanovski, MVP në serinë finale

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës