Assange lirohet nga burgu në Britaninë e Madhe

WikiLeaks tha se themeluesi i saj Julian Assange është larguar nga një burg britanik dhe ka ikur nga Britania e Madhe pasi prokurorët amerikanë thanë se ai duhet të deklarohet fajtor këtë javë për shkeljen e ligjeve të spiunazhit amerikan, në një marrëveshje që mund ta lejojë atë të kthehet në shtëpi në Australi.

Assange, saga e të cilit ka zgjatur gati 15 vjet, ka pranuar të pranojë fajin në një gjykatë amerikane për t'u liruar pas pesë vjetësh në një burg britanik në pritje të ekstradimit në SHBA.

Prindërit e bashkëthemeluesit të WikiLeaks, Assange, 52 vjeç, thanë se ishin të lumtur që martirizimi i tij ligjor kishte përfunduar.

Prokurorët amerikanë thanë në dokumentet e gjykatës se Assange pranoi të pranonte fajësinë për një akuzë të komplotit për mbledhjen dhe zbulimin e dokumenteve të klasifikuara të mbrojtjes kombëtare të SHBA-së, sipas dosjeve në Gjykatën e Qarkut të SHBA për Ishujt Mariana Veriore.

Ai pritet të dalë nesër në gjykatën federale amerikane në Ishujt Mariana. Më pas atij do t'i jepet e drejta për të udhëtuar në Australi, tha WikiLeaks

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës