Artileria e gjeneratës së re: "Cezari" francez kundër planeve të Kremlinit

Sistemi i Artilerisë Cezar / Arkivi i Fotove

Që nga fillimi i agresionit rus kundër Ukrainës, planifikuesit në Kremlin janë mbështetur shumë në sulmet ajrore dhe raketat e lundrimit. Kur pas gjysmë viti kjo strategji dështoi, kryesisht për shkak të përgjigjes vendimtare të sistemit të mbrojtjes ajrore të Ukrainës, Kremlini vendosi të dërgojë shumë më tepër artileri në vijat e frontit.

Por këto njësi ruse hasën në rezistencë të fortë nga Kievi, i cili ndërkohë mori disa lloje dronësh, si dhe sistemet e veta raketore.

Që nga fillimi i agresionit, ishte e rëndësishme për Ukrainën që të kishte një sistem modern me rreze të gjatë që mund të lëvizte shpejt dhe lehtë. Sistemet ekzistuese BM-30 Smerch, M-270 Vilha dhe BM-27 Uragan mund të zmbrapsnin vetëm pjesërisht sulmet ruse, pasi ato janë në përdorim për më shumë se tre dekada dhe të metat e tyre janë të njohura mirë për Moskën.

Zgjidhja erdhi në fund të vitit të kaluar, kur Franca, si një nga aleatët perëndimorë të Kievit, dorëzoi 18 sisteme moderne Cezar. CAESAR (frëngjisht: Camion Equipe du Systeme d'Artillerie) është një obus modern vetëlëvizës 155 mm dhe mund të lëshojë gjithashtu raketa standarde të NATO-s "39/52". Sistemi është i instaluar në kamionët Sherpa 5, të cilët janë prodhuar nga filiali i Renault RTD (Renault Truck Defense). Ky kamion shumëfunksional modular bazohet në një shasi 4×4 ose 6×6, me lëvizje me të gjitha rrotat. Versionet e eksportit të Caesar janë montuar në një automjet tjetër - Unimog U2450 gjerman, nga kompania Daimler. Versionet për forcat belge, çeke dhe lituaneze do të montohen në automjetet çeke Tatra 815-7.

Sistemi i Artilerisë Cezar / Arkivi i Fotove

Kërkesa e përshpejtoi prodhimin

Vetë zhvillimi i sistemit Caesar filloi në vitin 2008, kur udhëheqja ushtarake franceze donte të përmirësonte "demonstruesin e teknologjisë" tashmë ekzistues të zhvilluar nga kompania Lor dhe të modifikuar më tej nga kompania GIAT. Koncepti parashikonte një armë krejtësisht të re artilerie, me aftësinë për të shkrepur lloje të ndryshme predhash me koka të ndryshme. Deri atëherë, pjesa më e madhe e artilerisë së rëndë (eng. sistemi i artilerisë së Howitzer) mund të gjuante predha të paracaktuara (standarde), efektiviteti i të cilave ishte në rënie, kryesisht për shkak të zhvillimit të llojeve të reja të armaturës reaktive. Prototipi i parë u prezantua në vitin 1994, por më pas zhvillimi u ndal - deri në vitin 2008.

Ndërkohë, GIAT u bë një kompani e re – Nexter Systems (AIG, Army Industrial Group), e cila është ndër kompanitë kryesore evropiane në fushën e zhvillimit dhe prodhimit të sistemeve ushtarake. Nga viti 2008 deri në vitin 2010, Cezarët e parë u testuan nga forcat franceze. Edhe pse në atë kohë ishte planifikuar prodhimi i vetëm 10 kopjeve në vit, kërkesa e madhe në tregun botëror u “përshpejtua” më tej, kështu që tani prodhohen rreth tetë kopje në muaj.

CAESAR ka një ekuipazh prej pesë personash dhe falë sistemit të tij të drejtimit dhe synimit dixhital, mund të operojë vetëm me tre. Në gjendje operacionale, Caesar është projektuar për t'u përshtatur në dimensionet standarde të NATO-s për transport në aeroplanët Airbus A-400M Atlas ose Lockheed C-130 Hercules të SHBA. Gama operacionale me “udhëzim të drejtpërdrejtë” të raketës së shkrepur është 42 kilometra, por mbi 60 kilometra nëse përdoren raketat e reja ERFB.

Sistemi i Cezarit përdor të ashtuquajturat sistemi i navigimit inercial, kompania franceze Sagem. "Sigma 30" përdoret gjithashtu në disa toka të ngjashme vetëlëvizëse - Archer suedez, gjerman PzH-2000, serb Nora B-52 dhe sistemin e ri indian Pinaka MBRL. Sistemi i modifikuar Sagem Sigma 30 përdoret gjithashtu nga tanket polake PT-91. Versioni i fundit i Sigma 30 ka gjithashtu aftësi PADS (Positioning Azimuth Determination System).

Caesar ka gjithashtu një sistem automatik ngarkimi dhe kontrolli të zjarrit, Atlas FCS, i cili kontrollohet nga kompjuteri dhe merr vetëm rreth 60 sekonda ndërmjet lëshimeve të raketave. Në vitin 2022, kompania Nexter mori një tender të ri nga Drejtoria e Përgjithshme Franceze e Armatimeve për zhvillimin e Caesar NG (New Generation). Ky version tashmë është duke u testuar dhe bazohet në një platformë të re të përmirësuar 6×6, ka forca të blinduara më të mira, një motor të ri 460 kf me transmision automatik, softuer të ri për sistemin ATLAS dhe një shasi të projektuar posaçërisht rezistente ndaj minave. Deri në fund të vitit të ardhshëm do të nisë prodhimi i 110 sistemeve Caesar NG, si dhe përmirësimi i 76 sistemeve aktive ekzistuese. Gjithashtu në shqyrtim është prodhimi i disa shembujve të Caesar Mark II 8×8, një version plotësisht i blinduar me një kapacitet më të madh prej 36 raketash.

Erdha, pashë, fitova…

Cezari është tashmë një sistem "praktikisht i testuar dhe i provuar". Forcat franceze përdorën tetë prototipet e para që në vitin 2009 në Afganistan, dhe më vonë pesë shembujt e parë të prodhimit iu dorëzuan Regjimentit të 3-të të Artilerisë Detare (68ERAM) në Taghab dhe Nijrab. Ata u transferuan më vonë në Mali, Afrikë, ku u përdorën nga Regjimenti i 2013-të i Artilerisë Afrikane në Operacionin Serval nga 2014 deri në XNUMX.

Disa Cezarë u përdorën për të sulmuar pozicionet në Siri, nga kufiri i Irakut në 2018 dhe 2019, si dhe gjatë çlirimit të qytetit irakian të Mosulit nga forcat e ISIL.

Në mesin e këtij viti, mediat ukrainase shfaqën pamje nga verilindja e vendit, ku vetëm dy sisteme Cezar arritën të shkatërronin mbi 30 tanke ruse, disa automjete komanduese dhe një depo të madhe municionesh, si dhe një sistem komunikimi. Franca i ka premtuar Kievit gjithsej 30 sisteme Caesar, nga të cilat 11 janë aktualisht "në linjën e prodhimit".

Përveç Francës dhe Ukrainës, sistemi CAESAR është një nga sistemet më të dëshirueshme të artilerisë në botë dhe përdoret nga ushtritë e Marokut, Indonezisë, Arabisë Saudite dhe Tajlandës. Britania e Madhe është gjithashtu e interesuar për Caesar, i cili është në kërkim të një zëvendësimi për sistemet e vjetra AS-90. Edhe pse Forcat e Armatosura Norvegjeze ishin të interesuara për 30 Cezarë, ata në fund zgjodhën K-9 Thunder të Koresë së Jugut.

Marre nga Al Jazeera

 

 

 

 

 

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës