Arsovska: Unë kam shtetësi çeke, jo bullgare, por nuk është mëkat të kesh një të tillë

Danela Arsovska, kryetare e Shkupit/Foto: Screenshot/Facebook/Infomax

Në intervistën e rregullt të kryetares së Shkupit, Danela Arsovska, në portalin Infomax, ajo ka konfirmuar se ka dy shtetësi, por nuk është bullgare, siç pretendonte LSDM-ja në pushtet para zgjedhjeve lokale të vitit 2021, duke treguar letërnjoftimin bullgar. emri i Daniela Arsovska, me adresë në Petrich.

- Nuk po them se është keq, edhe nëse është, nuk është mëkat. Ka disa njerëz që e kanë nxjerrë nga halli, për arsye ekonomike, disa e kanë marrë për të ecur nëpër botë pa pengesa, por të jesh mbajtës i pasaportës bullgare dhe të kritikosh se dikush e ka është tragjike, tha Arsovska në emision. "Biseda të vështira".

Ajo shtoi se ka nënshtetësi çeke, të cilën e ka marrë pas lindjes nga nëna e saj.

Në fillim të mandatit të saj si kryetare e Bashkisë së Shkupit, Arsovska hoqi dorë nga titulli konsull nderi i Hungarisë, një titull diplomatik që iu dha nga qeveria Orban dhe që ia dha ministri i jashtëm hungarez Szijjártó në hapjen e konsullatës së nderit.

Në të njëjtin emision, minuta më parë ai ishte i ftuar me përfshirje nga ish-kryeministri i Budapestit Nikola GruevskiPra, i pyetur nëse Arsovska do të formojë parti me Gruevskin, ai u përgjigj duke buzëqeshur:

- Ndoshta do të pyesim, ndoshta jo.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës