Arsovska shkarkoi drejtorin e Higjienës Komunale, vëllai i të cilit qëlloi me armë në sheshin Skënderbej

Zuhdi Enuz Duke vepruar drejtor i PK Higjiena Komunale-Shkup / Foto: "Sloboden Pechat" - Dragan Mitreski

Qyteti i Shkupit sonte përmes një komunikate për media bën të ditur se Zudi Enuzi u shkarkua nga detyra e ushtruesit të detyrës drejtor i ndërmarrjes publike “Higjiena komunale – Shkup”.

Kjo vjen pas informacionit se vëllai i tij, Zufi Coca, është njeriu që tundi dhe qëlloi me armë në sheshin Skënderbej gjatë protestave të sotme kundër propozimit francez.

“Qyteti i Shkupit, si qytet i bashkëjetesës dhe solidaritetit, nuk guxon të jetë qendër e dhunës dhe përplasjeve me armë zjarri dhe krijimit të tensioneve ndëretnike mes bashkëqytetarëve tanë. Politika po merr vrull dhe në asnjë rast nuk duhet të ndikojë në profesionalizmin e drejtimit të institucioneve. Pavarësisht menaxhimit të shkëlqyer dhe profesional të kompanisë publike 'Higjiena Komunale' nga Zudi Enuzi, kodi im i etikës nuk e lejon atë të vazhdojë të menaxhojë kompaninë. Për këtë arsye është shkarkuar nga pozita”, thuhet në njoftimin e zyrës së kryetarit të Shkupit.

Sipas postimeve të Zufi Kokës në Facebook, ai është aktivist i Aleancës për Shqiptarët, partner koalicioni i VMRO-DPMNE-së në Shkup dhe ka qenë kryetar i fushatës së Arsovskës në Çair në zgjedhjet e fundit lokale.

Duke iu përgjigjur pyetjes së një gazetari për përkatësinë politike të të arrestuarit, Mickoski në konferencën e sotme për media. tha ai se nuk i intereson nëse është apo jo anëtar i Aleancës për Shqiptarët dhe ka kërkuar që kjo çështje të mos politizohet.

“Të mos e politizojmë çështjen. Le të jemi mbi politikën dhe le të jemi mbi ata politikanë që bënin thirrje për tensione etnike. A është anëtar apo jo, nuk më intereson. Ky njeri ka kryer krim, ka drejtuar armën në njerëz dhe duhet të mbajë përgjegjësi”, tha Mickoski.

Deputeti dhe zëdhënësi i LSDM-së Darko Kaevski Në një konferencë për media menjëherë pas asaj të Mickoskit, ai tha se incidenti në sheshin Skënderbej ishte skenar i sajuar i përgjakshëm të Mickoskit dhe VMRO-DPMNE-së, të Majtës dhe Aleancës për destabilizimin dhe inskenimin e konfliktit ndëretnik në vend. Ai tha se Koka ishte kryesues i fushatës në krye të kryetares së Shkupit Danela Arsovska të mbështetur nga VMRO-DPMNE.

Video e ditës