Arslanovski ndër tetë boulistët më të mirë në Kupën e Botës në Estoni

Arhan Arslanovski me rezultatin më të mirë në Kupën Botërore të Bowlingut në Estoni / Foto: facebook / Federata e Bowlingut të Maqedonisë

Stefanija Aleksovska dhe Arhan Arslanovski e udhëhequr nga përzgjedhësi i ekipit të të rinjve të Maqedonisë në bowling - Igor Mihajlovski mori pjesë në Elva - Estoni më Kupa e Botes.

Pa sponsorët dhe klubet e bowlingut të Manastirit, këta dy talentë të rinj nuk do të kishin mundësi të garojnë me kolegët më të fortë nën 18 vjeç nga 14 shtete në kategorinë e meshkujve dhe femrave, duke luftuar për titullin e kampionit të botës në garën më të fortë. Federata beson në kapacitetet e reja maqedonase.

Vendi ynë arriti të ketë një përfaqësues në finale, Arslanovski me një lojë të jashtëzakonshme arriti të jetë në mesin e tetë lojtarëve më të mirë me rezultat 578 (205) duke u renditur i shtati. Aleksovska pati rezultat 553 që nuk mjaftoi për të hyrë në finale dhe u rendit e 12-ta.

Në kombinim, ne u renditëm në vendin e 12-të përpara Italisë dhe Estonisë. Rezultati 1109 (Arhan 564, Steffi 545)
Finalja e meshkujve: Arhan renditet i 8-ti. Rezultati 516 (148).
Kombinimi për meshkuj: Arhan renditet i 9-ti në Kupën e Botës.
Kombinimi për femra: Steffi u rendit e 12-ta në Kupën e Botës
Si komb jemi me rezultatin e 12-të përpara Italisë dhe Estonisë.

- Në garën e individëve më të mirë nga secili prej 14 vendeve që luajtën në Kupën e Botës në Elva të Estonisë, kombëtarja e Maqedonisë u përpoq të jepte maksimumin. Vetëm Arhani arriti të luajë më mirë se rekordi i tij, ndërsa Stefanija ishte nën arritjet e tij më të mira. Mund të kishim bërë më mirë dhe më shumë, por kjo është një analizë që do të bëhet shtesë. Personalisht mendoj se Arhani dha maksimumin, edhe pse në momentet kyçe nuk i shërbeu fati sportiv, dhe gatishmëria fizike (jo) ishte vendimtare në finale për të mos përballuar goditjet në 3 ndeshje brenda 24 orëve, duke fituar një Lëndim i lehtë që e defokusoi për një lojë më domethënëse edhe pse filloi me një set të shkëlqyer. Stefanija, nga ana tjetër, edhe pse teknikisht superiore, nuk arriti të përballonte presionin psikologjik të një kampionati kaq të madh dhe për nuanca fare të vogla, fillimisht nuk arriti të hynte në finale, megjithëse tregoi një lojë të pjekur, për të pasur 290+ në dy sete. dhe për të luajtur keq 3 dhe 4 set.

Fakti është se bowlingu maqedonas në 3-5 vitet e ardhshme do të luftojë për t'u kapur me kombet bowling, në të gjitha kategoritë e moshave. Përpjekjet e bëra gjatë kësaj periudhe ishin që t'u jepej mundësia për të performuar më të rinjtë në një situatë ku federata e bowlingut ka një dekadë në vdekje klinike, siç ishte e pamundur më parë. Pa një entuziazëm shumë të fortë, ky rezultat do të ishte i pamundur. Investimi tek më të rinjtë është i domosdoshëm për pjekurinë e tyre bowling nëse duam të kemi një kombëtare cilësore të seniorëve. Nevoja për masa dhe presion ndaj klubeve për të pasur shkolla rinore është një domosdoshmëri. Kampet për bowlers të rinj janë një domosdoshmëri. Është i nevojshëm trajnimi profesional i stafit të tuta në klube. Sa më shpejt të veprojmë, aq më shpejt të jemi vërtet konkurrues, nuk na presin sfida të mëdha si federatë - thotë Mihajlovski, përzgjedhës i kategorive të të rinjve.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.