Arsenali do të bëhet kampion i Anglisë me 95 pikë, thotë superkompjuteri

Foto: EPA-EFE / Andy Rain

Para fillimit të sezonit, vështirë se dikush e priste që Arsenali të ishte konkurrues për titullin në Premierligë, por “topçinjtë” aktualisht janë kryesues në kompeticionin më të fortë anglez dhe në rrugën e festimit të një titulli pas shumë kohësh.

Në dhjetë xhiro para fundit të sezonit, Arsenali ka tetë pikë më shumë se Manchester City, por edhe një lojë më shumë se “qytetarët”. Dihen llogaritjet e superkompjuterit se kush do të jetë kampioni i ri, ndaj sipas Përplasja e fundit në ishull, “topçinjtë” do të ruajnë avantazhin.

Në përllogaritje u morën parasysh të dhënat analitike si pritjet për gola të shënuar dhe asistime dhe pas 100.000 mijë simulimeve rezultati ishte se Arsenali do të fitojë 95 pikë dhe do të jetë pesë pikë përpara Manchester Cityt.

Nuk pritet asnjë përfundim dramatik, të paktën sipas këtyre përllogaritjeve. Nëse Arsenali arrin titullin, do të jetë i 14-ti në total për ekipin dhe i pari që nga viti 2004.

Manchester United me 74 pikë dhe Tottenham me 69 do të përfundonin në top katërshen, Liverpool si i pesti me 66 pikë do të siguronte një vend në Ligën e Evropës, dhe Newcastle dhe Brighton me 65 pikë në pozitën e gjashtë dhe të shtatë do të plotësonin vendet kryesore. në Ligën e Konferencës.

Kur bëhet fjalë për fundin e ligës, Southampton është i fundit, Everton i 19-ti dhe Nottinghami i 18-ti.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës