Ushtria amerikane ka emëruar një sistem të ri të mbrojtjes ajrore pas një heroi të Luftës së Vietnamit

Foto nga Christopher Kaufmann

Ushtria amerikane e ka emëruar sistemin e saj më të ri të integruar të mbrojtjes ajrore sipas rreshterit të shtabit Mitchell W. Stout, i vetmi ushtar i Mbrojtjes Ajrore që mori Medaljen e Nderit.

Sistemi SGT STOUT është krijuar për të mbrojtur forcat e manovrimit duke kundërshtuar kërcënimet nga sistemet ajrore pa pilot, raketat, artilerinë dhe mortajat.

Njoftimi u bë gjatë kremtimit të 249-vjetorit të Ushtrisë në Muzeun Kombëtar në Fort Belvoir.

Shefi i Shtabit të Ushtrisë Gjeneral Randy George theksoi rëndësinë e sistemit në angazhimin e Ushtrisë për të ruajtur epërsinë teknologjike dhe për t'iu përshtatur dinamikës së ndryshimit të luftës.

Zhvilluar që nga viti 2018, SGT STOUT është vendosur në Gjermani, Fort Sill në Oklahoma dhe së fundmi Fort Cavazos, Teksas.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës