ARM dërgoi një ekip të trajnuar në Turqi

Foto: Facebook, Armata e Republikës së Maqedonisë së Veriut

Ushtria e Republikës së Maqedonisë së Veriut dërgoi ekipin e kërkim-shpëtimit të përbërë nga 24 ushtarakë dhe dy qen, të cilët tashmë janë nisur për në Turqi.

-Ushtria ka transportuar një ekip të trajnuar kërkim-shpëtimi të përbërë nga pjesëtarë të Batalionit të Forcave Speciale dhe dy mbajtës me qen shërbimi, të trajnuar për gjurmim nga Komanda e Stërvitjes dhe Doktrinës, të cilët do të bëjnë çmos për të shpëtuar jetë njerëzish nën rrënoja, të shkaktuara. nga tërmeti katastrofik në aleatin tonë Turqi, njoftojnë nga Ushtria e Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Paraprakisht, drejtori i Drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim, Bekim Maksuti konfirmuan për MPB-në se ekipet e mbrojtjes dhe shpëtimit të përbërë nga 40 persona janë dërguar në rajonin e prekur nga tërmeti të Turqisë, Gaziantep.

 

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës