Arkeologët zbulojnë shigjetën e rrallë të lashtë në Norvegji: Boshti i thuprës ka tre pendë të ruajtura në majë

Foto: Facebook/Secret Of The Ice

Arkeologët në malet norvegjeze kanë zbuluar një majë shigjete shumë të rrallë të lashtë, e cila ka ende një majë kuarciti dhe pendë.

Ka shumë të ngjarë që gjuetarët e drerëve të kenë përdorur këtë armë qysh 3.000 vjet më parë. Ky është mendimi i arkeologut Lars Pilou, i cili drejton projektin Secrets Of The Ice në malet Jotunheimen në rajonin Oppland të Norvegjisë qendrore, raporton Live Science.


Edhe pse arkeologët kanë gjetur më parë lëkura gjuetie, ku njerëzit në të kaluarën fshiheshin ndërsa gjuanin renë, maja e shigjetës së lashtë nuk u gërmua pranë një vendi të tillë të fshehtë.

Gjegjësisht, shigjeta u gjet pasi ndryshimet klimatike shkaktojnë shkrirjen e borës dhe akullit në malet Jotunheimen, duke zbuluar objekte nga qindra apo edhe mijëra vjet më parë.

Analiza përcaktoi se boshti i shigjetës ishte prej thupër dhe se kishte ende tre pupla të ruajtura mbi të. Gjuetarët përdornin pupla për të ndihmuar shigjetën të fluturonte, por ato zakonisht kalbet dhe kalben me kalimin e kohës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës