Arkeologu Ovçarov thotë se alfabeti cirilik ishte bullgar dhe pretendimet maqedonase ishin të pabaza

Foto: Wikimedia

Arkeologu bullgar dhe ekspert i historisë së Trakës, Nikolai Ovcharov, i cili është anëtar i Rrethit Kombëtar “Për Maqedoninë”, sot, në Ditën e Pedagogëve Gjithsllavë Kirili dhe Metodi, përsëriti “historinë” e vjetër bullgare se alfabeti cirilik i përket Bullgarisë.

“Simbolet e mbetura ndër shekuj dëshmojnë se alfabeti cirilik është bullgar. E gjithë shkenca historike serioze pretendon se cirilika është bullgare. Është krijuar në Pliska, e cila njihet nga burimet historike. Ne arkeologët ndihmuam në atë drejtim sepse zbuluam mbishkrime jo të fillimit të shekullit të 10-të, të cilat na tregojnë saktësisht gjërat e para të datimit. Njëri prej tyre është zbuluar në manastirin e Krepçës. Kemi dëshmi absolute se alfabeti cirilik është bërë në Bullgari. Gjërat që thonë në Maqedoninë e Veriut janë absolutisht të pabaza, pse Kliment Ohridski dhe Naum u dërguan atje nga Veliki Preslav me detyrën e imponimit të letrës së re”, tha Ovçarov për televizionin lokal “Bulgaria on Air”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës